Přejít k hlavnímu obsahu

Dvacet let historie klubu: Martina Gembecová

11-05-2018   Sammael

K České Lípě neodmyslitelně patří i ženské florbalové týmy. Jednou z průkopnic českolipského florbalu z pohledu něžného pohlaví je Martina Gembecová. V rozhovoru se rozpovídala o krkolomných začátcích i fúzi klubu. Nezapomněla ani na současné dění. 

Týno, jak ses k florbalu dostala?
Jako fanoušek tehdy - cca 20 let zpět – toho lepšího:) českolipského klubu Radiáci, za který hrál můj starší brácha Olda.

Kdy jsi poprvé zaregistrovala tento nový sport?
To bylo ještě vo fous dřív, když se na českolipském gymplu hrála jakási florbalová školní liga. Jeden z mých spolužáků a kamarádů (navzdory svým tehdejším fyzickým předpokladům) tomu docela propadl a furt prohlašoval, že se jednou dostane do repre...tuším, že se jmenoval...Slaný?

Jaký na tebe vzbudil dojem, když sis ho poprvé zkusila?
Joo, tak dojmy se mi teda žádný nevybavujou...co si ale pamatuju moc dobře je to, co tomu předcházelo. Nápad ženské odnože Radiáků byl z hlavy Michala Petříčka, který tenkrát klukům chytal. Já dostala za úkol sehnat hráčky. Obešla jsem fanynky a přítelkyně Radiáků a první ženský tým byl na světě:).

V jakých podmínkách byl tehdy provozován?
Z mého pohledu ideálních. Tělocvična byla, brány byly, měly jsme hokejky (všechny stejnou... modrou), míčky (asi 10, ale vydržely celou sezonu). Po každém tréninku se šlo společně s klukama na pivo ke Švejkovi. Nic nám nechybělo.

Pamatuješ si, kdy byl zaregistrován do soutěží českolipský ženský tým?
Jasně, že jo. První sezónou pro nás byla ta 2002/2003. Pamatuju si i první zápas, který jsme odehrály proti rezervě Tatranu Střešovice. Krom prohry 10:0 jsme si odnesly spoustu zkušeností a poznatků - třeba to, že když si zavazuju během hry tkaničky, nemůžu vzít míček do ruky a táák (smích).

Kdo tvořil tehdejší první ženský tým a kde se trénovalo, popřípadě kde se hrály zápasy?
Ač je to už 16 let, tak na první oficiální (cca desetičlenné) soupisce byly kromě mě ještě současné hráčky Lůca Šmídová, Míša Motejzíková, Jitka Halabalíková (jen teda všechny pod jinými jmény:)) a Kája Pořízková (která působí na zápasech FBC jako zdravotnice a v případě potřeby nám také dodnes často vypomáhá i na hřišti). Na „domácí“ zápasy jsme jezdily do Varnsdorfu a Rumburku, vždycky to byl pěkný výlet (úsměv).

Kdy nastal první větší boom ženského florbalu v České Lípě?
Obávám se, že boom ženského florbalu v České Lípě ještě nenastal. Troufám si říct, že nyní už probíhá něco jako boom dívčího českolipského florbalu, ale aby to dospělo i k tomu ženskému je ještě pěkný kousek cesty :(.

Pamatuješ si nějakým způsobem sjednocení obou klubů (Líný F.Š.I. A Radiáci) a vytvoření jednoho subjektu?
Pamatuju. Ačkoli sem si vždycky myslela, že jsem Radiák - srdcař, v tu dobu už sem vyloženě proti asi nebyla. Trochu sem nechápala to, jak si F.Š.I.váci stáli za tím améboidním logem...ale to si naštěstí neprosadili;). Zpětně na to koukám jako na vydařený a vhodně načasovaný sňatek z rozumu, ze kterého vzešla velká spousta povedených dětí.

Kdy jste přestaly hrát florbal vyloženě jen pro radost, ale i trochu na sportovní výsledky?
Nevím, jak ostatní, ale mě to zatím naštěstí nepotkalo (a předpokládám, že vzhledem k mému věku už ani nepotká :)).

Česká Lípa se mezi ženami podívala do první ligy, je to strop současných možností?
Rozhodně jo. Problém nevidím tolik v kvalitě, jako v kvantitě. Z cca 15 lidí na soupisce se nás v uplynulé sezoně reálně scházelo v průměru tak 8-10, z toho většina z nás už se třemi křízky na krku (smích). O to smutnější byly zápasy, které jsme i s úzkým a zkušeným (né starým!) kádrem těsně prohrávály s papírově podstatně silnějšími týmy. Ještě, že to nehrajeme pro výsledky, ale pro radost (úsměv).

Jak nahlížíš na to, že teď je kompletně pokrytá struktura mládežických týmů i mezi dívkami?
No, z mého pohledu ta struktura ještě až tak kompletní není. Elévky se letos horko těžko daly dohromady a v porovnání se stejně starými florbalisty jsou o vagon (možná i vlak) zpět. Juniorku hrají převážně holky z Rumburka, které zatím fungují víceméně odděleně. Ale určitě je to na dobré cestě.

V mužském florbale se Česká Lípa propracovala i k pořádání EFT, myslíš, že je něco podobného i v ženském?
Myslím, že o pořádání ženského EFT brzy zažádá ČFBU sama. Nikde jinde turnaj naše holky nevyhrajou;)...

Jak dlouho se ještě chystáš aktivně hrát? Budeš se pak plně věnovat trénování?
Dokud tělo a spoluhráčky dovolí. V trénování žádné velké ambice nemám. Ráda bych se v tomto směru postupně dostala spíše do role aktivní maminky, která s trénováním pomůže, když bude třeba:).

Jak kloubíš florbal s osobním, potažmo pracovním životem?
No, občas je potřeba něco obětovat, ale vzhledem k tomu, že florbalu vděčím za hodně (kamarády, skvělé zážitky a v podstatě i rodinu:)), nemám s tím většinou problém.

tým žen