Přejít k hlavnímu obsahu

Získali jsme si respekt ostatních klubů, všiml si Slaný

10-03-2018   Sammael

Se svým týmem v loňské sezoně vybojoval postup do Tipsport Superligy a teď také překvapivou záchranu bez nutnosti bojů v play-down. Přesto cítí, že se jeho kariéra chýlí ke konci. Ještě minimálně jeden ročník by ale zvládnout měl. „Jsem takový diesel bez turba,“ povzdechl si Štěpán Slaný. 

Šestadvacáté kolo Superligy pro vás bylo i posledním v sezoně, bereš to jako velký úspěch?
Před sezonou jsem doufal, že v Superlize nepropadneme jako ostatní týmy, které tam v minulosti postoupily. Základ byl tedy neudělat ostudu. Po úvodní výhře v Ostravě se ukázalo, že dokážeme spodku soutěže celkem konkurovat a každý získaným bodem rostla chuť. Jasný cílem pak byl zisk desátého místa. Kdyby mi někdo řekl před sezónou, že se zachráníme přímo po základní části, asi bych mu moc nevěřil. 

Dá se říci, že jste vytěžili z minima maximum a poráželi soupeře v tabulce pouze kolem sebe, čím si to vysvětluješ?
To byl asi hlavní klíč k úspěchu - porážet naše okolí. Nakonec se ukázalo jak obrovská výhoda to byla díky lepšímu vzájemnému zápasu proti Liberci. Několik utkání jsme udrželi silou vůle - Brno, Liberec, Ostrava. To byly ohromně důležité body. Na druhé straně jsme dost nesmyslně ztráceli body se Znojmem či venku s Tatranem.

Co tě v sezoně nejvíc překvapilo? 
Abych pravdu řekl, tak toho moc nebylo. Možná je to tím, jak se říkalo, že Superliga je jinde herně i organizačně. Náš klub s tím moc problémů neměl a dokázal se s tím slušně popasovat. Asi co mě mile překvapilo nejvíce, bylo to, že jsme si poměrně rychle získali respekt ostatních klubů nejen tím, jak jsme se prosadili herně, ale i zvládnutou organizační stránkou. 

Je před vámi druhý ročník, který může znamenat po sportovní stránce větší problémy než ten první, vnímáš to tak? 
Čeká nás ještě větší výzva. Stojíme před křižovatkou, kdy máme velkou šanci etablovat klub mezi pravidelné účastníky soutěže, nebo budeme opět bojovat o podobný výsledek jako letos a bát se o sestup do nižšího patra. Pro celý náš klub je teď velkým cílem využít dlouhé přestávky, nabrat síly a pokusit se posunout celý klub zase o krok dále. Přímá záchrana byla pro tento cíl zásadní. Co se týká sportovní stránky "A" týmu, to je teď téma dne, musíme si sednou se všemi hráči, probrat jejich další fungování a přístup. Zde nějaký prostor na zlepšení máme.

Znamená to, že budete chtít kádr opět vhodně doplnit, jako se vám to povedlo před touto sezonou? 
Zaprvé věřím, že nám z týmu nikdo neodejde a kdybychom získali dva hráče, tak budeme spokojeni. Nicméně to musí být hráči, kteří se typově a lidsky budou do Lípy hodit. Nemá smysl sem tahat posily, které ve výsledku zaberou místo našim klukům a zpomalí tak jejich případný růst.

Jak jsi vlastně spokojený s růstem mladých hráčů v Lípě? Vypadá to, že někteří se s novou úrovní sžili velmi dobře, že? 
Celkem ano. My dlouhodobě sázíme na vlastní odchovance a mladší hráče. Na druhou stranu někteří nedokázali naplnit svůj potenciál, kdo se k němu přiblížil byl jen Honza Hřebřina. Dan Kněžour, bratři Matějíčkové či Honza Spilka mají před sebou velkou budoucnost, jen se jim musí vyhýbat zranění a také jejich motivace v úspěch by měla být o něco větší. Zásadnější přínos čekám v příští sezóně také od Vojty Legnera, Slávy Pastora a Dana Štěrby. Tím ale nechci hledat negativa, k téhle sezóně ani nepatří, spíš chci hledat další prostor pro zlepšení. Jistě ho najdou jak mladí, tak starší hráči. Koneckonců i já.

Jak ses v průběhu sezony cítil po fyzické či zdravotní stránce? 
Celkem mizerně. Dost mě omezovala kolena, neměl jsem tak naběháno, jak potřebuji. Paradoxně nejlépe jsem se cítil v posledních čtyřech zápasech sezóny. Jsem diesel bez turba, než se rozjede je konec. Chuť ale mám. Mám před sebou možná poslední sezonu, chci tomu ještě něco obětovat. Stále cítím, že nějaký přínos na hřišti mám, nicméně už není tak zásadní jako v minulosti.

Jak zpětně hodnotíš angažování trenérky Lenky Bartošové, která klub po herní stránce stabilizovala a po postupu hned dosáhla na překvapivou záchranu bez účasti v play-down? 
Dvě sezóny = postup a přímá záchrana. Nevím, jaké větší cíle by měl klub i ona mít. Jsme spokojeni s fungováním, zlepšilo se mnoho kolem "A" týmu, fungujeme na mnohem profesionálnější bázi. Lence jistě pomohl i příchod Jirky Stožického do pozice asistenta. S oběma samozřejmě budeme sedět a řešit budoucnost. Naší prioritou je postavit takový trenérský tým, který bude po lidské i odborné stránce šlapat. Lípa je rodina a žádného rase si zde nedokážu představit. 

Zmínil jsi fungující organizační stránku, ale jsou tu i skvělé návštěvy. Lípa je dokonce třetím nejnavštěvovanějším týmem v zemi. To je dobrá vizitka pro klub, že? 
Do té organizační stránky patří právě fanoušci. Divácký průměr 492 diváků je fantastické číslo, bohužel nám hodně ubírá naše hala ve stylu tělocvičny. Zázemí pro diváky není vůbec dobré a bohužel se zatím nenašla cesta jak to s městem napravit. Myslím, že právě díky fanouškům jsme si získali respekt florbalové republiky, jsou naší velkou reklamou a chci pro ně vytvořit také odpovídající podmínky. 

Čeká vás dvacet let od vzniku a jste etablovaní jako plnohodnotný superligový klub. Je něco co více si přát? 
Oslava dvaceti let byl pro mě velký otazník. Slavit kulaté výročí sestupem by nebylo moc příjemné. Takže se na oslavy hodně moc těším, přípravy jsme již rozjeli, přijedou Wohnouti, bude to velké.