Jmenuji se Jitka Slaná a je mi 33 let. Bydlím v České Lípě a 5 let jsem bydlela v Zákupech. 

Mám dva syny 6 a 12 let.Pracuji na Farní charitě v České Lípě v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež. 

Mým koníčkem je florbal, ping ponk a děti. 

Jak jsi se dostala k florbalu?

K florbalu jsem se dostala díky bráchovi. Štěpán mě vzal poprvé na trénink v roce 2001 a protože jsme se sešli skvělá parta a florbal mě chytnul, tak jsem u něj zůstala dodnes. Chviličku jsem hrála v útoku (asi tak měsíc) , pak nám odešla gólmanka a přišel za mnou brácha, jestli to nechci zkusit, že by mi to určitě šlo (po pravdě se nikomu do brány nechtělo J) No a už jsem z ní nevylezla.

Jak k trénování dětí? 

Jak už jsem psala, tak jsem 5 let bydlela v Zákupech. A potom co se mi narodil Jeníček, jsem byla oslovena, jestli nechci trénovat zákupské děti v rámci školy, protože se k tomu nikdo neměl. Nešlo říct ne a už to bude 6 let.

Trénuješ děti z dračí akademie v Zákupech, co tě k tomu vedlo?

S klukama jsme trénovali pouze v rámci školy a bez zápasů. Potom už jsme od toho chtěli víc a domluvili jsme se s Fbc Česká Lípa na pár zápasech. No a pak jednoho dne se přijel na trénink podívat Mára Dzierža a nabídl nám, jestli nechceme vstoupit do programu florbalových akademie. Nejdřív jsem si říkala, jak to budu všechno zvládat časově, ale já prostě neumím říkat ne a kluci byli nadšení, když slyšeli že bude více zápasů.

Představ nám prosím dračí akademii v Zákupech.

Můj tým se jmenuje draci zákupáci a už společně trénujeme skoro 6 let. 

Začínalo mi kolem 25 dětí a zůstalo jich 18. Mám tam několik hráčů, kteří chodí úplně od začátku a několik z nich se mnou bylo dokonce i na soustředění v Itálii, kde jsme si to moc užili. Kluci jsou super parta, která mě umí i pěkně vytočit, ale po těch pár letech už vím, jak na ně, i když už jsou v pubertě 

Jak by jsi zhodnotila dosavadní roky fungování akademie?

V akademii jsou super týmy a hlavně super trenéři, se kterými se vždycky na všem domluvíme a naše spolupráce je na jedničku

Velké díky patří hlavně škole a městu Zákupy, kteří nás ve všem podporují a ve všem co je potřeba nám bez problémů vyhoví.

Loni jsme dostali i nové dresy :)

Co tě nejvíce těší na práci s dětmi v Zákupech?

Nejvíce mě těší, když vidím jaké pokroky kluci dělají a s jakým nadšením. A už jen to že vypnou počítače a odloží mobily a přijdou na trénink, je pro mě úspěch. Moje největší radost je, když děti mají radost. 


Několik hráčů z akademie zasáhlo v českolipském dresu do oficiálních soutěží, jak vnímáš tento jejich posun?

Je to super, hlavně když si vzpomenu, jak kluci začínali a než pochopili kdo je spoluhráč a kdo protihráč :)

Určitě by na to mělo více kluků, ale ne všude to rodiče dovolí. 

Pro letošní sezónu se akademie draků rozrostla i o menší hráče a hráčky, jak k tomu došlo?  

Z mých maličkých florbalistů už jsou puberťáci a za chvíli mi utečou na střední školy a aby mi po nich nebylo tak smutno, tak začínám s těmi nejmenšími, se kterými si zase na pár let užijeme :)

Čas od času tréninky doplňuješ o mimo akademiceké svěřence, co tě k tomu vedlo? 

V loňském roce jsem začala pracovat na Farní charitě v České Lípě v Nzdm. Pracuji s dětmi, které jsou převážně ze sociálně slabších rodin a neumí smysluplně trávit svůj volný čas. Nemůžou si třeba ani dovolit navštěvovat jakékoliv sportovní aktivity a přitom jsou tak moc šikovní a florbal je baví. Tak si občas zařídím v práci dodávku a vezmu je sebou na trénink, kde si to kluci užijí a já taky. Nejdřív jsem se trošku bála, jak to bude probíhat, ale kluci byli skvělí a nadšení. V práci se pořád ptají, kdy budou moct zase jet na trénink, bohužel ne vždy to jde. 

Jak vnímáš letošní zkrácenou sezónu? 

Je to šílené. S dětma jsem měla tolik plánů. Doufám že nám vyjde alespoň soustředění v Kravařích, a tam si vše vynahradíme.

Jakým směrem hodláš posouvat celou akademii?

Chtěla bych, aby jsme se pořád scházeli v tak hojném počtu a děti dávaly přednost tréninkům, místo sezení u počítače. A ráda bych uvítala ještě jednoho trenéra. Někdy je to při větším počtu dětí trošku náročnější. 

 Jsi florbalistka, máma na plný úvazek a trénování tě baví, co chystáš pro příští sezónu? 

Chtěla bych více zapojit i menší dětičky a brát je na více zápasu, ale není to sranda když je jeden trenér, má 3 týmy a přebíhá z jednoho hřiště na druhé. Chtěla bych vytvořit ještě 1 tým z dětí z našeho NZDM z farní charity, ale to nejdřív musím sehnat sponzora, který by mi pomohl to rozjet naplno.

Vzkaz pro fanoušky a naše příznivce.

Vydržte a sportuje, jak nejvíc se dá, zanedlouho bude všechno zase jako dřív :)