Severočeši se na trnitou a komplikovanou cestu vydali bez obránců Milana Tichého, Jana Merlíčka a Štěpána Slaného. Ve výborné atmosféře tak možná i proto zpočátku roli velkého favorita neplnili. Domácí trestali jejich chyby v rozehrávce a po trefách Chvosty a Králíka vedli už 2:0. Klid na hokejky Českolipských pak dali vyrovnávacími góly Krajcigr a Jansa a do šaten se i díky několika neuvěřitelným zákrokům domácího gólmana Radka Kulhana šlo za stavu 2:2.

Po změně stran se hosté přece jenom rychlostně trochu zvedli a zvýšili tempo své hry. Na trefu Štěrby sice ještě akrobaticky zareagoval Králík, po přesných střelách Kadlece a Dzieržy to ale začalo vypadat, že se hostující tým konečně propracoval na cestu k postupu. Opak však byl pravdou. Neskutečná liknavost v přístupu k zápasu způsobila obrat Štírů na 6:5. Zasloužený obrat řídili Dominik Vlček, Michal Matějček a David Chvosta.

Superligovému celku pomohla až důrazná domluva trenérky Bartošové po druhé třetině. Na Mlejnkovu vyrovnávací branku sice odpověděl Hanák a naposledy poslal Štíry do vedení, od té doby se však prosazovala už jen Česká Lípa. Kadlec nejprve v 54. minutě vyrovnal a stejný hráč o 108 vteřin později v přesilovce zápas rozhodl. Českolipští pak ještě museli několik závěrečných vteřin přežít ve třech proti šesti domácím, výhru si však utéci už nenechali.

„České Budějovice byly do utkání výborně nahecované, ale to jsme čekali. Jsou velmi dobře fyzicky připravené a na to jsme hráče upozorňovali. Bohužel na hřišti to tak nevypadalo. Míček nás neposlouchal, takže se domácí dostali do zaslouženého vedení. Na začátku druhé třetiny jsme konečně začali hrát v pohybu a šli do vedení 5:3. Nepoučení z první třetiny jsme ale polevili a soupeř trestal jednu chybu za druhou. Po druhé třetině jsme hráčům promluvili do duše a stáhli sestavu na dvě lajny. Dostali jsme se do lepšího tempa a zápas dotáhli do vítězného konce. Soupeř zahrál opravdu výborně, my si naopak takto laxně dovolit nastupovat do zápasu s žádným týmem,“ uvedla po utkání Lenka Bartošová.

Ve čtvrtfinále pocestuje Česká Lípa za dva týdny na palubovku Chodova, k dalšímu superligovému utkání nastoupí už v sobotu na půdě Královských Vinohrad. Začátek v Rieger Areně je naplánován na 20:00.

FBC Štíři České Budějovice – FBC 4CLEAN Česká Lípa 7:8 (2:2, 4:3, 1:3)
Branky:
2. a 39. Chvosta, 8. a 28. Králík, 34. Vlček, 35. Matějček, 52. Hanák – 10. Krajcigr, 17. Jansa, 27. Štěrba, 32., 54. a 56. Kadlec, 33. Dzierža, 46. Mlejnek.
Rozhodčí: L. Ležák a M. Ležák. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Střely na branku: 30:25. Diváci: 370.