Derka nastoupil ke kormidlu českolipského výběru od sezony 2020/2021, kdy na pozici hlavního kouče nahradil Lenku Bartošovou a Jiřího Stožického, který upřednostnil angažmá v Mladé Boleslavi. V prvních dvou ročnících prožil s mužstvem pokaždé velmi nepovedený začátek, který Severočeši byli nuceni napravovat tradičně po Vánočních svátcích. V první sezoně pod Derkou však Česká Lípa obsadila solidní 10. místo a ve druhé zvládla vcelku pohodovou záchranu po výhře 4:1 nad Hattrickem Brno, což znamenalo v konečném účtování 11. místo.

Třetí a poslední sezonu pak po výborné přípravě rozjeli Českolipští výborně. Po výhře nad Pardubicemi 8:2 drželi před mistrovstvím světa skvělé šesté místo, na které už ale navázat nedokázali. Do konce roku vyhráli už jen jednou a zlepšení nepřišlo ani po Vánocích. Tým se trápil výsledkově a především herně. Pomyslnou poslední kapkou byla vysoká prohra v posledním kole s Ostravou a pád do série play-down s Karlovými Vary.

V té nejprve Českolipští nechytli začátek a okamžitě prohrávali 0:2 na zápasy. Po dvou ubojovaných výhrách venku se však vrátili do hry o záchranu a v sedmém zápase po výhře 4:1 nakonec slavili záchranu už v prvním kole. Derka však i tak o křeslo hlavního trenéra přišel.

„Poslední sezona v České Lípě byla pro mě velmi náročná, protože byla už čtvrtou, ve které jsem pravidelně dojížděl více než hodinu na tréninky. To je pro pracujícího člověka, který má rodinu a mladší děti, dost náročné. Když jsem byl na podzim lavičce sám, oznámil jsem realizačnímu týmu, že toho mám plné kecky a nejspíše nebudu v další sezoně pokračovat. Nakonec mě znovu nakoplo období okolo play-down, které mě vždy i jaké hráče primárně bavilo a získal jsem novou chuť do další případné spolupráce. V posezonních rozhovorech se Štěpánem jsme se ale shodli na tom, že tým potřebuje oživení v podobě doplnění realizačního týmu tak, abychom dokázali pracovat lépe než v poslední sezoně. Klubu, hráčům, fanouškům a samozřejmě i kolegům bych chtěl moc poděkovat za spolupráci, důvěru a podporu, která není všude samozřejmostí. Je potřeba si jí vážit. České Lípě přeji do dalších sezon spoustu nadšených dětí, oddaných/šílených trenérů, chápavých rodičů, skvělých fanoušků, nových partnerů a hráčů, kteří chtějí pracovat. Vedení klubu si za svou píli a oddanost florbalu v Lípě toto všechno zaslouží. Díky a na nějakém zápase nebo jiných klubových akcích na viděnou,“ uvedl ve svém prohlášení Derka.

Klub už našel Derkova nástupce, který bude veřejnosti představený v nejbližší době, a pod kterým již začala příprava na novou superligovou sezonu. „Částečná změna realizačního týmu byla pro mě velmi složitá, protože David je můj kamarád, který nás před třemi roky nenechal ve štychu, poté co Jiří Stožický odešel do Mladé Boleslavi a pozice hlavního trenéra tak Davidovu trochu zůstala. Každá sezóna v Superlize má pro Českou Lípu velkou hodnotu, ani v dnešní době to není samozřejmost a David tu tak strávil tři kvalitní roky. Jestliže se můžeme bavit o nějakém nenaplnění cílů, tak to je asi právě skončené období, kdy jsme s nejkvalitněji složeným týmem v historii nezvládli přejít hranu předkola play-off. Neúspěch zde však jde za celým týmem, který se nedokázal na začátku nového roku dostat do výkonů, které potřeboval. Na druhou stranu nám bitva až do sedmého zápasu s Vary přinesla velké zkušenosti, pocit z dobře zvládnutých klíčových okamžiků, které bychom zase v předkole nezískali. Davidovi velký dík za jeho práci, v Lípě musel ukrojit hodně ze svého komfortu, které se mu dotýkalo rodiny, práce a dojíždění. Byl bych moc rád, aby David v našem klubu zůstal i v jiné roli a pomohl nám ho organizačně posunut zase o něco dál,“ uvedl k Derkově odchodu z pozice hlavního trenéra mužského A týmu klubový manažer Štěpán Slaný.

V realizačním týmu naopak zůstává i nadále Petr Kopta, který se v České Lípě nadále věnuje mládeži, stejně tak i vedoucí František Beránek. Derka v Lípě odkoučoval celkem 90 superligových zápasů včetně play-down s bilancí pětatřiceti výher a pětapadesáti porážek. V Poháru českého florbalu se pak s týmem dostal nejdál do osmifinále. V jeho dalším působení mu přejeme hodně štěstí.