Cenná medaile z roku 2010

Slaný zvládl ve své kariéře start hned na třech šampionátech. Svou premiéru si odbyl v roce 2008 na domácí půdě, kde byl český tým poměrně blízko medaili. Po solidních výkonech v ostravské části turnaje, kdy Češi výrazně potrápili i suverénní Švédy (4:5) a sám Slaný jednou skóroval během vysokého vítězství nad Italy, bojoval s Finskem v O2 areně o postup do finále. Napínavý zápas hraný před nebývale velkou návštěvou nakonec český tým nezvládl poměrem 2:4. Sám Slaný v něm nastřelil táhlou ranou z půlky břevno. Češi pak nezvládli i dramatický souboj o bronz se Švýcary a po porážce 4:5 po prodloužení opouštěli šampionát bez zisku cenného kovu.

O dva roky později si však současný českolipský manažer hrající tehdy v barvách Mladé Boleslavi náladu zlepšil. Gólovými příspěvky přispěl k vysokým výhrám nad Itálií a Japonskem a v utrápeném čtvrtfinále proti Estonsku zaznamenal jednu asistenci. I když Češi po vydřeném postupu nad pobaltskou republikou po samostatných nájezdech vysoko nestačili v semifinále na Finsko, v závěrečném boji o bronz však deklasovali Švýcarsko 9:3 a získali další medaili v historii mistrovství světa.

Už v barvách tehdy prvoligové České Lípy dostal Slaný od trenéra Tomáše Trnavského pozvánku také na velmi neúspěšné mistrovství světa 2012 ve Švýcarsku. V systému čtyř elitních skupin totiž Češi zaváhali v bitvě o prvenství proti Lotyšsku a po potupné porážce 4:5 skončili druzí. I tak sice postoupili do čtvrtfinále, v němž ale vyfasovali silné Finy. Na pozdější finalisty turnaji nestačili a po výsledku 1:4 spadli pouze do bojů o konečné páté místo. V nich navíc podlehli Norům po samostatných nájezdech a na turnaji obsadili až sedmé místo. Slaný na turnaji skóroval celkem třikrát. Dva góly zaznamenal do sítě Američanů, jednou se trefil při vysokém vítězství s Japonskem 21:1.

Celkem ve své kariéře stihl Štěpán Slaný odehrát v barvách národního týmu 45 zápasů a posbíral v nich 7 gólů a 5 asistencí.

Kapitánka přivedla tým k bronzu

I když v současnosti obléká Nikol Pekárková dres pražského celku Ivanti Tigers Jižní Město, její první florbalové krůčky byly prováděny od roku 2008 v České Lípě, odkud putovala do Liberce a posléze i na malou chvíli do pražského Chodova. Jako velmi nadějná hráčka se prakticky okamžitě ocitla v hledáčku trenérů mládežnických reprezentací.

Své první reprezentační starty zapsala Nikol už na podzim roku 2014, kdy se zúčastnila v čerstvých patnácti letech turnaje Euro Floorball Tour v Praze a zahrála si tak proti vrstevnicím ze Švýcarska, Švédska i Finska. V juniorské reprezentaci vydržela po celou svou mládežnickou kariéru. I díky tomu si pak už v roce 2016 mohla zahrát na svém premiérovém juniorském šampionátu v kanadském Belleville. I když zde české juniorky nakonec skončily těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě, Pekárková si zapsala jednu asistenci v zahajovacím souboji turnaje proti Polsku.

O dva roky později na mistrovství světa ve švýcarském St. Gallenu už přivedla na palubovku český tým coby kapitánka. Po výhrách proti Norsku a Německu schytal český tým vysokou porážku od Švédska a v semifinále nezvládl ani napínavý zápas s Finskem. Tentokrát ale klapl bronzový duel s Polkami. Trefa Pekárkové znamenala těsně před koncem druhé třetiny vedení 2:1, které Češky v posledních dvaceti minutách dokázaly ještě o jeden gól navýšit. Mohly se tak radovat ze zisku bronzových medailí. Nikol se na turnaji trefila celkem třikrát a navíc přidala i další dvě asistence.

„Na juniorské MS 2018 ve švýcarském St. Gallenu vzpomínám každou chvíli. Byla to pro mě velká čest vést tým k vysněné medaili. Trochu nás mrzí semifinále s Finskem, kde jsme byli lepší týmem, ale to je teď jedno. Důležitá je naše bronzová medaile. Byl to neskutečný zážitek, na který se nedá jen tak zapomenout,“ uvedla Pekárková k turnaji s odstupem dvou let.

Není bez zajímavosti, že Nikol Pekárková už dostává příležitosti také v ženském A týmu. Zde už odehrála celkem deset utkání, v nichž zaznamenala jeden gól proti Belgii v kvalifikaci o MS. Na samotném šampionátu 2019 se pak v konečné nominaci neobjevila, jako devatenáctiletá hráčka zde však nepochybně má ještě dlouhou kariéru před sebou.

V reprezentaci se objevili i další Českolipští

V pozici hráčky i trenérky si působení v národním týmu vyzkoušela i trenérka českolipského A týmu mužů Lenka Bartošová. V reprezentaci za svou bohatou kariéru zvládla celkem 55 duelů, v nichž se trefila sedmkrát a přidala i dalších šest asistencí. V roli asistentky pak účinkovala i na světovém šampionátu 2017 na Slovensku, tedy v době, kdy již působila v České Lípě.

Kromě výše zmíněných dvou medailistů si však na světovém šampionátu zahrál v ruských barvách také současný gólman A týmu Ivan Ponomarev. Ten startoval celkem na třech šampionátech (2004, 2008 a 2012), v nichž odchytal celkem 15 duelů. Na turnaj do Švýcarska před osmi lety byl navíc nominován coby hráč České Lípy. V letech 2004 a 2008 dopomohl Rusům k sympatickému sedmému místu.

V A týmu reprezentace se objevil i nejlepší českolipský střelec loňské sezony Radek Krajcigr, který zde stihl pět zápasů s bilancí 8+1. Ze současného kádru si za juniorský národní tým zahráli i Jan Spilka nebo Tomáš Kadlec. V minulé sezoně se Spilka dokonce zúčastnil i přípravného Polish Cupu a do poslední chvíle bojoval o nominaci do českého týmu pro vítězný světový šampionát 2019 v Kanadě.

Svůj reprezentační debut už má za sebou také dlouholetá českolipská opora Milan Tichý. Ten se zúčastnil turnaje Polish Cup v roce 2019, kdy dostal příležitost ve dvou zápasech a připsal si dva kanadské body za bod a asistenci. Zapomínat ale nesmíme ani na talentované juniory ze sezony 2011/2012 Ondřeje Macha a Martina Pražana. Druhý jmenovaný si zahrál například i na domácím světovém šampionátu v roce 2018. Jiný českolipský odchovanec Radek Gwuźdź si pak zase zahrál v rámci Euro Floorball Tour v České Lípě a podílel se tak na historickém vítězství proti Švédsku.