Když českolipští mladíci otevírali sezonu dvěma vydřenými výhrami nad Litvínovem a Chomutovem, asi málokdo tehdy mohl předpokládat, jaké výkony budou v celém jejím průběhu předvádět. Právě tady ale začala málo vídaná série, která Českou Lípu naprosto pevně zaháčkovala na prvním místě tabulky. Po sérii úctyhodných jedenácti výher v řadě přišel na řadu klíčový souboj s FBC TBC 68 Ústí nad Labem, který Českolipští zvládli hravě 7:1. V tu chvíli bylo jasné, že je o první místo nikdo nepřipraví.

Vítězná série se nakonec zastavila na osmnácti duelech od začátku sezony. Postup do play-up pak definitivně stvrdila remíza 4:4 v odvetném souboji s TBC. Záhy sice přišla jediná porážka od ústecké Slavie, ale ta již nic neměnila na tom, že junioři stanuli před obrovskou šancí jak přepsat klubové dějiny.

Play-up představovalo pro všechny čtyři postupující dvě šance jak proniknout mezi elitu. Zatímco z extraligy padaly tři týmy, stejný počet jich tedy zákonitě musel postoupit z nižší soutěže. Prvním vyzyvatelem České Lípy se stal celek Torpedo Havířov. Severočeši začali v novoborském azylu výborně. První utkání zvládli přesvědčivě 5:2 a vydali se proměnit mečbol do dalekého Havířova.

První šanci se však navzdory obrovské příležitost proměnit nepovedlo. V úvodním odvetném utkání utekl Českolipským začátek zápasu a marný finiš v jeho druhé polovině už kýžený efekt nepřinesl. Havířovští zvítězili 6:3 a po sobotě vyrovnali stav série na 1:1 na zápasy. Daleko větší šanci přinesl druhý duel. Severočeši v něm na soupeře vyrukovali od prvních minut velmi aktivně a po vítězství 3:1 v první třetině je už dělil od extraligy jen malý krůček.

Jenže borci z Torpeda nic nebalili a dokázali pohnout nepříznivým osudem zápasu. Když ale Česká Lípa odskočila necelých sedm minut před koncem do nadějného náskoku 5:3, zdálo se být rozhodnuto. S tím se ale nechtěli smířit Kyjonka a zejména Mattivi, který 79 vteřin před koncem zmrazil extraligový sen. V dlouhém prodloužení, v němž se prakticky hrálo o vše, pak byli šťastnější domácí. V čase 54:03 završil hattrick Matěj Černý a poslal Torpedo mezi elitu. Na Českou Lípu čekal souboj poražených s Náchodem.

Podobnost s barážovým nezdarem mužů v roce 2009 se však nakonec stoprocentně nenaplnila. Svěřenci trenéra Štěpána Slaného opět vykročili na domácí půdě do dvojzápasu úspěšně. Hrdinou utkání se stal tehdy teprve šestnáctiletý Dominik Jansa, jehož čtyři branky zařídily těsnou výhru 5:4. Tým zmítaný nemocemi a zraněními však potřeboval učinit ještě jeden krok.

Pro ten se vydali do haly Orlovna ve Rtyni v Podkrkonoší. Hostitelé začali velmi aktivně a prakticky okamžitě vedli 2:0. Havířovský scénář se ale neopakoval. Střelecky tentokrát zářil autor hattricku Radovan Vnuk. V závěrečné části se navíc hostům povedlo otočit ze 4:5 na 7:5 a s jejich postupem už nic neudělal ani snižující Moravec. Mohly tak propuknout obrovské, ale zasloužené oslavy historického postupu do juniorské extraligy, při nichž přišlo ke slovu třeba i koupání v městské kašně.

Osa týmu zůstala a mohla si vyzkoušet souboje s tuzemskou juniorskou elitou. Tým navíc mimo jiné doplnili i dnes velmi úspěšní hráči Martin Pražan nebo Viktor Kopecký i pozdější členové A týmu Jan Filipec nebo Petr Vondráček. Start do extraligového ročníku měla Česká Lípa vynikající. S mnoha hráči, kteří souběžně nastupovali i za A tým v tehdejší druhé lize (třetí nejvyšší soutěži) dokázala z úvodních pěti utkání vybojovat hned devět bodů a porazit Bohemians, Future nebo Znojmo. Zdálo se, že místo záchranářských starostí se tým může připravovat spíše na souboje v play-off.

Co se zdálo být na začátku sezony pouhým snem, začalo nabírat v polovině listopadu 2011 nové obrysy. Českolipští přidali výhry s Libercem a senzační triumfy nad Střešovicemi nebo Spartou. Vynikající umístění však Severočeši neudrželi. Na sérii čtyř porážek v řadě sice zareagovali třemi výhrami v řadě (Bohemians, Brno, Znojmo), od té doby ale zabředli do výsledkové krize.

Do kolen je poslala především vysoká domácí porážka 3:13 s Libercem, na záchraně už nic neměnila ani závěrečná vydřená výhra s Havířovem 5:4. O pádu do play-down rozhodl při bodové rovnosti horší vzájemný zápas se Spartou Praha. Prvním soupeřem v boji o záchranu soutěže se stalo Znojmo. Českolipští mladíci neponechali nic náhodě a díky třem drtivým výhrám si brzy zajistili vítězství 3:0 na zápasy. K udržení soutěže však potřebovali zdolat ještě vítěze druhého duelu – mužstvo Liberce.

Junioři pod vedením Štěpána Slaného a Jiřího Stožického sice začali výborně a první zápas zvládli přesvědčivě 7:5, klíčový druhý duel ale po napínavé koncovce ztratili poměrem 8:9. Důležitý třetí zápas pak pro sebe rozhodl Liberec poměrem 5:4 a ve čtvrtém už zástupci krajského města dorazili svého soupeře výhrou 11:5. Smolný sestup zpět do druhé ligy byl navzdory vynikajícím výkonům v průběhu celé sezony zpečetěn a do této doby nikdy nezopakován, ač k tomu měla talentovaná generace kolem Matějíčka, Vlčka, Kněžoura nebo Chyny v roce 2016 poměrně blízko. 

Souboje v play-up o extraligu, duben 2011:

FBC CL Evans Česká Lípa – Torpedo Havířov 5:2
Branky:
15. Novák, 31. Tichý, 35. Jansa, 43. Mach, 44. Kotera – 8. Peřka, 41. Bezděčík.

Torpedo Havířov – FBC CL Evans Česká Lípa 6:3
Branky:
7. Kuttler, 16. Hrabovský, 23. a 39. Černý, 34. Mattivi, 34. Kubala – 27. Vnuk, 32. Kotera, 38. Jansa.

Torpedo Havířov – FBC CL Evans Česká Lípa 6:5p
Branky:
4., 24. a 55. Černý, 24. Fliega, 39. Kyjonka, 44. Mattivi – 5. Beránek, 12. a 13. Tschakert, 24. Novák, 39. Merlíček. Konečný stav série: 2:1.

FBC CL Evans Česká Lípa – FTS Florbal Náchod 5:4
Branky:
3. Černák, 9., 20., 37. a 39. Jansa – 3. Matyska, 6. a 45. Moravec, 12. Suchánek.

FTS Florbal Náchod – FBC CL Evans Česká Lípa 6:7
Branky:
3. Šimek, 5. Haklička, 19. Suchánek, 26. Feistauer, 34. Matyska, 40. Moravec – 12. Jansa, 15., 19. a 36. Vnuk, 22. Beránek, 35. Tichý a 38. Mach. Konečný stav série: 0:2.

Sestava České Lípy v rozhodujícím zápase: Nerad, Malec – Vnuk, Kotera, Tichý, Hybš, Černák, Novák, Mach, Beránek, Merlíček, Jansa, Kolář, Tschakert.