Základní stavební kámen k vytouženému cíli byl položen už v klubově velmi úspěšném roce 2007. Tehdy se totiž mužům povedlo díky reorganizaci soutěží postoupit díky třetímu místu v nadstavbové části ze třetí ligy do druhé. Společně s nimi postupovali i junioři a dařilo se i rezervě. České Lípě začala v tu chvíli vyrůstat generace hráčů, pro níž nebylo cílem pouze setrvat ve třetí nejvyšší české soutěži, ale posouvat se pozvolna nahoru.

První velkou příležitost po první stabilizační sezoně k tomu měli Českolipští na jaře 2009. Tehdy po vítězství v základní části postoupili do play-off, v němž potřebovali k průniku do vyšší soutěže zvládnout alespoň jeden duel ze dvou. První šanci však trestuhodně prohospodařili s mužstvem Kozel Počenice.

Tvrdá počenická stopka

Po venkovní slibné výhře 4:3 totiž v novoborském „azylu“, kde Českolipští hráli své domácí duely před výstavbou vlastní haly v roce 2011, totiž nezvládli koncovku sobotního druhého utkání a neudrželi těsně před koncem slibný náskok 5:4. Počenicím pomohly výborné výkony brankáře Radovana Michajloviče nebo Lukáše Uhrinovského k výhře 7:5 a vyrovnání stavu zápasů na 1:1. Druhý duel pak drželi hosté pevně ve svých rukou a i když se České Lípě povedlo snížit z 0:4 na 3:4, Počenice už o náskok nepřišly a slavily postup do vyšší soutěže. Posléze nevyšel ani reparát s mužstvem Hippos Žďár nad Sázavou. Celek z Vysočiny vyhrál první duel v Novém Boru a doma otočil téměř ztracený duel ze stavu 0:3 a po triumfu 5:4 po prodloužení zbyly Českolipským pouze oči pro pláč.

Po dvou druhých místech z let 2010 (Jablonec) a 2011 (Plzeň) však přišla sezona splněných snů – 2011/2012. Pro českolipský florbal se tehdy vůbec jednalo o povedené období. Zdejší junioři v ní sváděli extraligové boje s nejlepšími celky v republice a řada z nich doplnila i nabitý kádr A týmu. Své domácí utkání už navíc svěřenci trenéra Jiřího Stožického mohli hrát v nově postavené sportovní hale.

Skvělá základní část

Základní částí prolétli muži naprosto bezchybně. V celém jejím průběhu totiž ztratili pouze tři body a jen jedinkrát prohráli s Ústím nad Labem. Opět po třech letech si tak po zásluze mohli vyzkoušet napínavé boje o postup. Zatímco martyrium v roce 2009 opouštěli po pěti zápasech se smutkem ve tváři, tentokrát byl osud nakloněn pozitivně.

K postupu totiž stačila jen dvě utkání. V tom prvním rozhodl o veledůležité výhře Štěpán Motejzík, dlouholetý hráč Mladé Boleslavi, českolipského A týmu a v současnosti trenér mládežnických kategorií. Jeho trefa v závěru utkání znamenala vydřenou výhru 5:4 a podobně jako před třemi lety výhodou dvou mečbolů na domácí půdě.

Počenice se neopakovaly

Nepříjemné chvíle z promarněné baráže s Počenicemi možná po matném úvodu druhého duelu vytryskly některým divákům opět do paměti. Českolipští prohrávali po ojedinělých akcích soupeře 0:2, od druhé třetiny však existovalo na palubovce pouze jediné mužstvo. Už během ní otočili skóre svými zásahy Bezouška, Mlejnek, Vnuk, Tichý a Jeřábek a vzhledem k tomu, že se Královedvorští zmohli v celém utkání jen na 13 střeleckých pokusů, bylo vymalováno. Po konečném vítězství 7:4 zavládly po celé hale i v jejím blízkém okolí opojné pocity radosti ze splněného cíle.

Součástí týmu už tehdy byly budoucí opory Milan Tichý, Jakub Novák nebo Jan Merlíček, kteří sváděli výborné boje v juniorské extralize s vrstevnickou špičkou republiky. Vyvážený kádr zkušených hráčů s mladíky se tak po zásluze mohl připravovat na historickou účast mužského týmu v celonárodní soutěži.

„Po úspěšné základní části, kdy jsme prohráli jen jeden zápas, jsem opravdu věřil, že Králův Dvůr porazíme v obou duelech. V tom prvním soupeř ukázal, že je na nás velice dobře připravený, ale naštěstí při nás stálo trochu potřebné štěstíčko. Ve druhém utkání jsme ukázali to, co umíme. Od stavu 4:2 jsem věděl, že postoupíme, protože hosty jsme téměř k ničemu nepustili. Je to něco neskutečného, prostě bomba,” hodnotil před osmi lety Štěpán Slaný. Ten ještě tehdy českolipský dres neoblékal ale působil v roli kouče po boku Stožického. Za Českou Lípu poprvé naskočil až od následující sezony.

1. zápas play-off o postup do 1. ligy, 7. dubna 2012

Králův Dvůr – Česká Lípa 4:5 (3:2, 0:2, 1:1)
Branky: 2. Merhout, 9. Bachan, 18. Inouye, 55. Matyáš – 2. Tichý, 14. a 59. Motejzík, 22. Novák, 39. Filipec. Rozhodčí: Novák, Škaloud. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 243.

2. zápas play-off o postup do 1. ligy, 13. dubna 2012

Česká Lípa – Králův Dvůr 7:4 (0:2, 5:0, 2:2)

Branky: 21. Bezouška, 25. Mlejnek, 29. Vnuk, 29. Tichý, 51. Novák, 53. Smolnický – 6. a 16. Horký, 54. Matyáš, 59. Pokorný. Rozhodčí: M. Valenta M. Žďárský. Vyloučení: 3:2, využití: 0:1. Diváků: 385. Třetiny: 0:2, 5:0, 2:2. Konečný stav série: 2:0.

Sestava v posledním zápase sezony: Ponomarev (Mayer, Knol) – Vnuk, Mlejnek, Tichý, Bezouška, Jeřábek, Motejzík, Novák, Marhan, Filipec, Vondráček, Karel, Merlíček, Jirsa, Smolnický.