Úvodního tréninku zkraje února 2016 se v Rumburku, sídle šluknovské akademie, zúčastnilo až 40 mladých florbalistů. Zúčastnili se ho tehdy také hráči prvoligové České Lípy, mnozí již se zkušenostmi ze superligových utkání. Tehdy asi jen málokdo předpokládal, jak rychle se zde florbal stane oblíbeným sportem. Velké slovo zde má šéf klubu Petr Vondráček, který původně založil v roce 2014 klub pod názvem FBC Letci Rumburk. Vinou problémů s pronájmy hal a dalších věcí se však rozhodl pro spolupráci s Českou Lípou.

Sám Vondráček přitom patřil k úspěšným českolipským hráčům. V sezoně 2011/2012 doplnil společně s Martinem Pražanem, Viktorem Kopeckým nebo Janem Filipcem juniorský tým České Lípě v jeho doposud jediné extraligové sezoně. Sám pak ještě nastupoval během prvoligového působení a do týmu se opět s postupem do Superligy vrátil a v nejvyšší soutěži stihl odehrát několik duelů.

Pod hlavičkou FBC Šluknovsko se Rumburští poprvé přihlásili do soutěží od sezony 2017/2018, což se týkalo zejména starších a mladších žáků, elévů a přípravky. Dorostenci stejně jako dorostenky už působili v sezoně 2016/2017 a muži se do Liberecké ligy mužů přihlásili čerstvě v právě uplynulém ročníku. V současnosti má tedy Šluknovsko v soutěžích přihlášeno celkem šest týmů a dá se očekávat, že další v průběhu času budou ještě přibývat.Premiérovým zápasem Šluknovska v soutěžích pod hlavičkou flrobalové Unie tak navždy zůstane souboj místních dorostenců s celkem Vipers Most, který 24. září 2016 skončil remízou 6:6. 

Kromě zmiňovaného Petra Vondráčka fungujícího jako šéf akademie, ale zároveň i trenér a hráč A týmu se na pozici kouče výrazně angažuje také Tomáš Fanderlik, který prakticky stál u zrodu spolupráce Šluknovska s Českou Lípou a jehož synové působí v různých týmech tohoto klubu. Na chodu jednotlivých kategorií se však podílí celá řada obětavých trenérů, kterým je potřeba za jejich dosavadní činnost poděkovat. 

Velkou akcí na podporu zdejšího sportu byl nepochybně Florbalový maraton v roce 2017. Této mediálně zajištěné akce se zúčastnilo okolo 500 mladých sportovců z Rumburka a okolí, především pak ze základní školy U Nemocnice, s níž FBC Šluknovsko intenzivně spolupracuje i formou kroužků florbalu. Součástí akce byla i tady účast místního VIP týmu osobností s výběrem České televize, který na podobné akce rád zajíždí po celé republice.

Šluknovsko zaujímá v rámci českolipského klubu zajímavé postavení. V soutěžích registrovaných pod hlavičkou Českého florbalu mají jeho týmy znak FBC Česká Lípa a ctí i jeho primární barvy tedy modrou a bílou. Mládežnické týmy si také trenérsky i hráčsky často vypomáhají výměnou či doplněním hráčů dle potřeby a jak se říká, drží za jeden provaz.

„Sám jsem nikdy nevěřil, že ve Šluknovském výběžku můžeme být schopni udělat takovou akademii. Lípě jsem vděčný za to, že nám takto pomáhá a díky ní můžeme stále růst. Sám jsem si splnil svůj cíl a sen hrát domácí zápasy za Rumburk v naší hale,“ uvedl šéf a hlavní strůjce tohoto podařeného projektu Petr Vondráček. Kdo ví, jestli tu v nadcházejících letech nevyroste velká opora českolipského, potažmo českého florbalu.

Šluknovsko je v rámci českolipského klubu zcela nepochybně největší a nejpočetnější akademií. Kromě toho však rostou i další projekty v jiných městech okresu. Dítka pod patronací zastřešujícího klubu tak trénují a hrají také v Jestřebí, v Kravařích, v Horní Polici, v Kamenickém Šenově, v Zákupech, ve Stráži pod Ralskem, v Jablonném v Podještědí, v Dubé, ve Skalici, v Mimoni a také na dalších třech českolipských školách (Partyzánská, Lada, Slovanka).