Vladimír Trčka začínal s florbalem na sklonku devadesátých let v Děčíně, kde vedle aktivní kariéry také ještě trénoval dlouhé roky mládež. Poté přišel do Ústí nad Labem, kde na základě dobrých referencí z Děčína působil u starších žáků, posléze také u dorostenců a juniorů, se kterými hrál prestižní extraligovou soutěž. Právě pod jeho rukama se herně rozvíjela celá řada současných ústeckých superligových hráčů, kteří aktuálně působí v různých klubech po celé zemi.

Příchod k A týmu pak přišel během covidového ročníku 2020/2021, kdy paradoxně Trčka nahradil v pozici kouče Davida Derku. Stejná situace se tak o tři roky později opakuje i v České Lípě. Zatímco úvodní covidový ročník se kvůli pandemii v první lize nedohrál, ve zbylých dvou letech se pak Ústí nad Labem pod Trčkovým vedením dostalo pokaždé do semifinále soutěže. Před rokem Ústí dokonce vyhrálo základní část a následně nestačilo na dnes superligové Karlovy Vary (1:3), letos pak Ústečtí byli několik minut od postupu do finále, ale neudrželi vedení 2:0 s Kladnem a prohráli nakonec v rozhodujícím pátém duelu před vlastními fanoušky 0:4.

Nyní je před Vladimírem Trčkou dosud největší trenérská výzva jeho kariéry. „Prvotní námluvy probíhaly už v lednu, kdy jsme se Štěpánem prohodili pár slov. Nicméně to pravé rozhodování přišlo až po sezoně. Řešil jsem dvě varianty. Buď zůstat v Ústí nad Labem, anebo přejít do České Lípy. Vyhrála nakonec druhá varianta a jsem připraven tu odvést maximum,“ uvedl nový lodivod superligového áčka.

Spolupráce na ose Ústí nad Labem – Česká Lípa probíhá už několik měsíců a vyjádřena bude i dalším doplněním českolipského kádru právě z krajského města. „Věřím, že spolupráce zůstane i nadále zachována v plném proudu a už nyní se mnou přichází do České Lípy klíčoví hráči,“ uvedl Trčka s tím, že klub jejich jména představí v nejbližších dnech.

Pod vedením Vladimíra Trčky a jeho kolegů již nyní začala se spoustou nových tváří letní příprava. Její součástí by pochopitelně měly být i přátelské duely. „Máme v plánu sehrát před startem sezony několik zápasů s pražskými celky. Jejich termíny budeme v blízké době postupně upřesňovat. Chystáme se však pochopitelně uspět i v Poháru českého florbalu. S docházkou na tréninky jsem zatím spokojen. Je důležité, že se nám povedlo po odchodu Honzy Pešky a Milana Tichého kádr kvalitně doplnit a především výrazně omladit. Kluci mají motivaci se ukázat,“ zmínil kouč, který je v civilním životě učitelem tělesné výchovy.

Po loňském nepříliš úspěšném 11. místě je ambice pro Českou Lípu jasná. Zkusit zabojovat o předkolo play-off. „Naším primárním cílem je jednoznačně záchrana soutěže. Druhým bodem našeho plánu je zahrát si předkolo play-off,“ shrnul na závěr Vladimír Trčka.

Příchod nového muže na trenérskou lavičku České Lípy okomentoval také klubový manažer Štěpán Slaný. „Naším zájmem bylo sehnat kvalitní náhradu za Davida Derku tak, aby do České Lípy zapadl lidsky a také se dokázal sžít s naší trochu specifickou klubovou atmosférou. S Vláďou máme dlouhodobé vztahy, které se táhnou již od začátku florbalu v našem regionu. Mnoho let se věnoval práci s mládeží v Děčíně a poté v prvoligovém Ústí nad Labem. Věříme, že v České Lípě zúročí své zkušenosti a také jeho přirozený důraz na řád a disciplínu, kterou zde potřebujeme zvednout, abychom dokázali lépe využít potenciál našeho nově budovaného týmu. Nový trenér se bude moct opřít o asistenta Petra Koptu, vedoucího Františka Beránka a také o zkušenosti starší generace týmu,“ uvedl Slaný.

Novému trenérovi pochopitelně přejeme v České Lípě hodně štěstí, úspěchů a radosti z předváděných výkonů.