Výběry starších a mladších žáků FBC Česká Lípa vyrazily zkraje ledna na tradiční florbalový mezinárodní turnaj pořádaný v Göteborgu s názvem Gothia cup. Kromě solidních výsledků také oba celky utužily partu a užily si výlet do dalekého severu Evropy.

Starší žáci na Gothia Cup 2019 úspěšní po všech směrech

Letošního ročníku Gothie se zúčastnilo 469 týmů ze 7 zemí, odehrálo se 1434 zápasů, v kterých padlo 9453 gólů. Výběr starších žáků reprezentoval za náš klub – Jukl, Švajcr, Pekárek, Zátka, Volek, Horák, Flekl, Drahoš, Moravík, Rampouch, Volevecký, Šimek, Drozd a posila z vyšší kategorie Brodský. Během pobytu v Göteborgu tým odehrál 8 kvalitních zápasů, z toho 2 přípravná utkání s vítězným koncem, dále v samotném turnaji odehrál 3 vítězné zápasy, 1 remízový a 2 zápasy s vyšším skóre pro našeho soupeře. Hráči si z turnaje odvezli mnoho nových florbalových zkušeností a srovnání se světem, že florbal opravdu hrát umíme. Ze zkušeností z předchozích ročníků se nám opět potvrdilo, že švédští soupeři jsou výborně fyzicky připraveni s chutí jít do všeho na 100 %. První den nebyl pro naši výpravu úplně jednoduchý, po delší cestě autobusem a houpavým trajektem se šlo po krátkém čase na ubytování z autobusu rovnou na hřiště. Ve večerních hodinách naše výprava obsadila doporučenou Pizzerii, kde každý doplnil své zásoby po náročném dni.

Druhý den v Göteborgu se rozběhl turnaj na plné obrátky a týmy se rozjely do 19 připravených hal v různých částech města. Jedna florbalová výprava různých věkových kategorií míjela druhou, za podpory své hlasité hudební produkce. Musím vyzdvihnout ochotu místních řidičů dopravních prostředků, kteří mají velkou trpělivost a nenechají nikoho nestíhajícího stát na zastávce a naopak se ptají, zda zrovna nepotřebujeme nastoupit. Po dvou dnech skupinového pavouka přišlo play-off A, kde již nebylo slabšího soupeře.

V rámci přesunů do hal a volných chvil jsme stihli poznat sváteční Göteborg s večerní osvícenou výzdobou, dále také místní bazén, kde někteří borci překonávali svoje rekordy ve skoku z věže. Návštěva a odlehčení peněženek proběhlo již tradičně ve florbalovém obchodě KlubbHuset, kde jen těžko florbalový hráč odolá místní nabídce a musí prostě něco mít, a to včetně trenéra. Kromě již zmiňovaných zápasů probíhala další klání přímo v místě ubytování, kde na prostorných chodbách naší školy nebylo nouze o střelbu, nahrávky, přechod 1:1 a válečné zóny. Poděkování tedy patří všem hráčům, realizačnímu týmu rodičů stržů M. Volevecké a L. Volkovi a doufám, že si všichni turnaj a pobyt v Göteborgu pořádně užili!!!!!!!!

Radek Studený

Mladší žáci FBC se na Gothii vydováděli na 100%

Kdo měl před cestou obavu, aby náš tým našel v Göteborgu dostatečné florbalové vyžití, musel zpětně uznat, že všeho bylo víc než dost. Ostatně, poslední desáté utkání ve čtyřech dnech jsme dohrávali silou vůle. Ale, pěkně popořadě…

Už cesta na „chladný“ sever zbourala nejeden mýtus. Za prvé, že děti určitě po cestě „vytuhnou“, protože přeci není možné skoro 20 hodin v kuse kecat a blbnout. Opak je pravdou. A tak, když nás supervětrné počasí nechalo konečně dokodrcat přes 1000 km dlouhou štreku, měli někteří naspáno dvě, jiní tři a rekordmani možná čtyři hodiny. Není divu, že po rychlém vybalení nás zhruba o hodinku později na uvítanou povozil tým Prague Tigers v našem prvním přátelském zápase. Ale daň za tmelení v buse jsme akceptovali a od té doby už hráli se ctí a s českolipskou vervou. Týž den jsme se mstili na jinak milých hostitelích z Landvetteru a konečně rozběhali ztuhlé nohy z cesty. Den byl zakončen se strži na pizze, kde jsme po vzoru klasika seděli sami v přeplněné restauraci.

Druhý den už vypukl turnaj i oficiálně. Ve čtvrtek a pátek jsme odehráli v rámci základní skupiny pět zajímavých utkání. A až na ten poslední šla naše souhra nahoru zápas od zápasu. Kluci postupně získávali jistotu jak individuálně, tak kolektivně. Mrzel nás snad jen poslední mač, ve kterém nás víc než dánský soupeř porazilo naše uspokojení v kombinaci s vikingským frenetickým publikem. Dlužno dodat, že obětavý kotel našich stržů se také nenechal zahanbit. Děkujeme!

Třetí místo v šestičlenné skupině nás poslalo do elity B, kde jsme přes dva severské soupeře protančili až do čtvrtfinále. Především osmifinálová výhra nad známým klubem z Mullsjö se nám povedla a zanechala nejlepší dojem z turnaje. Jak už jsme avizovali, rezervoár našich sil se tím ale již znatelně vyprázdnil, a tak po špatném vstupu do souboje s dalším superligovým týmem FBC Kalmarsund už nebylo kde brát. Naštěstí, bolístky už jsme od té doby zahojili a fyzička bude naším denním chlebíčkem i v následujících týdnech a měsících, abychom příště mohli být ještě nepříjemnějším protivníkem.

Z dění mimo mantinely ohraničená hřiště je třeba vypíchnout útulné spaní na všem, co si účastníci zájezdu zvládli nafouknout, jídlo, které se dalo variabilně kombinovat doslova i v poslední den, živé sochy v parku (modří vědí) a konečně poslední zbořený mýtus – ne vždy musí být Švédsko mrazivější než naše domovina. Celý prodloužený víkend jsme si užívali slunečních paprsků a plusových teplot. První déšť nás potkal až cestou přes Německo při návratu domů. Sumasumárum, povedená akce, výborní Marek Pavlovič, Míla Šindelář a Saša Ornst jako neúnavný trojčlenný kotel a všestranná podpora a k tomu Richard Genzer za volantem. Co víc si přát?! Tak snad za rok znovu, tyhle zkušenosti totiž nejde než prožít…

P.S. Speciální poděkování a gratulace pro gólmany Tobiho Hartmana a Vojtu Beránka a hráče v poli Martina Tejnora, Matese Fanderlika, Adama Pavloviče, Honzu Kalvacha, Luboše Jelínka, Filipa Cobla, Mikeše Motejzíka, Ondyho Knespla, Dana Ornsta, Lukáše Šindeláře, Kubu Svatoně a Lukáše Dvořáka.

Štěpán Motejzík

Gothia Cup