Derby zápasy mezi Českou Lípou a Libercem mají zajímavý nádech. Pikantní bude souboj pro gólmana Ivana Ponomareva, který za Liberec loni nastupoval, i pro trenéra Davida Derku, jenž zde působil společně se současným koučem krajského soupeře Zdeňkem Skružným.

Domácím celkům se daří

V posledních letech jsou vzájemné superligové zápasy mezi oběma soupeři jednoznačně doménou domácích týmů. V posledních třech sezonách totiž vždy zůstaly tři body na kontě celku, který utkání pořádal. Jak se ale říká, výjimka potvrzuje pravidlo. V sezoně 2017/2018 se totiž oba soupeři utkali hned dvakrát ve vzájemném duelu na zimním stadionu. Na tom českolipském vyhrál po prodloužení Liberec, v Home Credit areně pak triumfovala Česká Lípa poměrem 6:5. V Livesport Superlize tak oba týmy vyhrály ve vzájemných duelech shodně čtyřikrát, o dva body více má však Česká Lípa.

Liberečtí měli podobně jako jejich jediný superligový krajský soupeř zkraje sezony těžký los. V Mladé Boleslavi prohráli vysoko 2:10 a následně nestačili doma ani na Spartu. Náladu si pak spravili na půdě Královských Vinohrad, které se však zatím letos výrazně trápí. Po další domácí prohře se Střešovicemi pak Liberec překvapil v Ostravě, kde dokázal vydolovat cenné dva body.

Lídrem klubové produktivity je jako již tradičně Radek Valeš, který za dosavadních pět zápasů nasbíral sedm kanadských bodů za čtyři góly a tři asistence. Nejlepším střelcem Liberce je zatím s pěti zásahy Filip Smutný, který se navíc hned dvakrát prosadil v úterním úspěšném souboji proti Ostravě. Naprosto jasnou jedničkou týmu je Petr Chlad, který doposud do branky žádného ze svých náhradníků nepustil.

Oba týmy v úterní generálce uspěly

Stejně jako Liberec se pozitivně naladila na vzájemný televizní souboj i Česká Lípa. Proti Hattricku Brno vydolovala na půdě soupeře dva body za vítězství 7:6 po prodloužení a ukončila tak sérii čtyř porážek v řadě. Stejně jako jejího středečního soupeře, čekají také na ni v průběhu tohoto týdne klíčové souboje s tabulkovými sousedy. Po TV střetnutí to bude ještě sobotní výjezd na Vinohrady, který náročný trojblok završí.

V rámci televizního utkání se Česká Lípa představí na svém zimním stadionu počtvrté. Z předchozích tří zápasů však dokázala doposud vydolovat jen jediný bod právě s Libercem. Porážky zaznamenala v roce 2018 se Spartou i o dvanáct měsíců později v bitvě s Tatranem Střešovice. 

Zápas na zimním stadionu v České Lípě začíná v 17:00 a vstupné na něj je tradičně zdarma. K účasti na utkání potřebujete buď potvrzení o očkování nebo negativní PCR či antigenní test či být v ochranné lhůtě po prodělání covidu. Novinkou je, že se můžete nechat otestovat antigenním testem přímo na odběrovém místě na zimním stadionu. Pro přítomné jsou připraveny mimo klasického zápasového programu i soutěže o ceny. 

Aktuální postavení v tabulce

9. Liberec 5 bodů (1-1-0-3), 22:31
12. Česká Lípa 2 body (0-1-0-4), 25:43

Vzájemné superligové zápasy
Česká Lípa - Liberec 6:7pp (září 2017)
Liberec - Česká Lípa 5:6 (prosinec 2017)
Liberec - Česká Lípa 7:5 (září 2018)
Česká Lípa - Liberec 6:1 (leden 2019)
Česká Lípa - Liberec 3:2 (září 2019)
Liberec - Česká Lípa 7:5 (prosinec 2019)
Liberec - Česká Lípa 19:7 (prosinec 2020)
Česká Lípa - Liberec 7:5 (únor 2021)