Českou Lípu po necelých dvou sezónách opouští její klíčový hráč. Nejproduktivnější obránce celé soutěže se stěhuje do Mladé Boleslavi, místo něj pak na sever přichází Tomáš Novák. Důrazný mladoboleslavský obránce má za sebou 168 zápasů v nejvyšší soutěži, dalších 71 jich přidal ve vyřazovací fázi, včetně čtyř účastí v Superfinále florbalu, odkud si v roce 2018 odnesl zlatou medaili. Člen širšího kádru českého národního týmu má za sebou mezinárodní premiéru na Polish cupu, kde ve dvou utkání vstřelil dvě branky. Tomáš Novák nastoupil za Mladou Boleslav naposledy 28. října v 9. superligovém kole proti Black Angels. Krátce poté informoval vedení klubu o tom, že chce své působení v boleslavském týmu ukončit.

Respektujeme, že Milan má vysoké ambice, je v ideálním sportovním věku, bojuje o místo v národním týmu a nechceme mu bránit v jeho cestě. Mladá Boleslav je pro něj ideálním místem, kde si může plnit svoje sny - bude mít šanci zahrát si Superfinále, výhledově třeba i Pohár mistrů. Současně s tím je pro nás důležité, že získáváme Tomáše Nováka. Má bohaté zkušenosti, také je v širším kádru české reprezentace, ale potřebuje trochu nakopnout a my mu v tom pomůžeme. Těším se na Tomáše, znám ho už ze společného působení v Mladé Boleslavi. Jde o agilního, přímočarého, tvrdého obránce a českolipská hra by mu mohla sedět. Věřím, že i pro Novyse je to zajímavá výzva a já jsem rád, že si s Tomášem ještě zahraji v jednom týmu,“ přibližuje podrobnosti výměny Štěpán Slaný

Milan Tichý se poprvé v českolipském dresu objevil v roce 2008 a jako bývalý hokejista se rychle ve florbale adaptoval a hned v roce 2009 si vyzkoušel několik utkání juniorské nejvyšší soutěže v dresu Mladé Boleslavi. Poté v FBC asistoval u postupu do 1. ligy a také historické účasti juniorů v nejvyšší soutěži. V roce 2016 se pak ze studijních důvodů přesunul do Brna, kde v týmu Bulldogs strávil dvě sezóny, v roce 2017 po ukončení sezóny v Brně výrazně přispěl k postupu České Lípy do nejvyšší soutěže a na sezónu 2018/2019 se vrátil opět na sever Čech. Letošní sezónu však nekompromisní střelec v Lípě nedokončí, 23. prosince se stěhuje do ambiciózní Mladé Boleslavi.

„Po návratu z Brna jsem se celý minulý rok víceméně rozehrával po komplikovaném zranění a logicky tato sezóna nebyla z osobního pohledu zcela povedená. Po dobré přípravě jsem cítil, že bych se rád ještě ve florbale dále posunul a naplnil své možnosti. S přítelkyní v současné době řešíme i naší budoucnost, přestup do Mladé Boleslavi vnímám jako možnost dalšího posunu nejen v mé florbalové kariéře a na novou výzvu se těším. Děkuji České Lípě za možnost vrátit se do modrobílého dresu, přispět k postupu do superligy a následná účast v ní bude v mé kariéře patřit k důležitým florbalovým vzpomínkám,“ dodává k poměrně nečekanému transferu Milan Tichý.

Přicházející Tomáš Novák, který v České Lípě bude od nového roku nastupovat s číslem 7 vysvětluje: „Vzhledem k dlouhodobým zdravotním problémům mé manželky a vysokým nárokům Boleslavi na hráče jsem již delší dobu ztrácel chuť nadále působit v klubu. Protože jsem se v týmu necítil dobře, na konci října jsem se rozhodl, že tu přeruším své hráčské působení. Během druhé poloviny listopadu jsme s manažerem Tomášem Pacákem řešili, jak to bude dál a nakonec jsme se dohodli na přestupu do České Lípy. Těším se na novou výzvu a věřím, že pomůžu svému novému klubu v honbě za play-off.”

Vzhledem k tomu, že Tomáš u nás nejen v hráčské roli prožil mnoho let, má tu smlouvu s platností trvající ještě téměř dva roky a neavizoval žádné týmové potíže, byla to velmi překvapivá zpráva, v podstatě šok. Ocitli jsme se v situaci, kterou je velmi těžké řešit v průběhu sezony, Tomáš je špičkový obránce a reprezentant. Navíc jsme šli do sezony s úzkým kádrem a o to větší problém to byl,” řekl generální manažer Technology Florbal Mladá Boleslav Tomáš Pacák. „Podobně jako Tomáš u nás, i Milan v České Lípě zvažoval svou budoucnost. Také vzhledem k tomu, že jsme spolu po konci jeho brněnského angažmá jednali o možném příchodu do Boleslavi, se tato varianta nabízela. Oba týmy potřebují dobrého obránce a oba hráči potřebují změnit prostředí,” podotýká Pacák. „Tomášův odchod a především jeho načasování mě mrzí, ale na druhou stranu jsem rád, že jsme se Štěpánem Slaným, který řídí spřátelený klub v České Lípě, a oběma hráči došli k dohodě na výměně, což považuji za nejlepší možné řešení pro všechny strany.”

Kluby se domluvily, že oba přestupy proběhnou k 23. prosinci. Tichý bude do Vánoc nastupovat za svůj stávající klub, ale částečně už se také bude seznamovat s novým prostředím v Mladé Boleslavi. První start v novém dresu by měl absolvovat 29. prosince v domácím televizním utkání proti Liberci. Také Novák začne nastupovat za Českou Lípu až na přelomu roku.

Mladá Boleslav se s Českou Lípou bezproblémově domluvila: „Ač jsme regionální rivalové, tak florbaloví rivalové nejsme. Mládež nastupuje v jiných divizích a vždy, když se v kalendáři najde příležitost, je pro nás zajímavé si proti sobě zahrát. Zároveň nejsme ani přímými konkurenty v Superlize, protože Boleslav se pere o čelní příčky a my máme ambice bojovat o play-off, což je náš současný výsledkový strop. I díky tomu, že jsem v Boleslavi pět let působil, jsem moc rád, že takto můžeme spolupracovat, což je výhodné pro oba kluby a v tomto případě i pro oba hráče," dodává Slaný. Dres Mladé Boleslavi v minulosti obléklo několik českolipských odchovanců, jako již zmiňovaný Slaný, českolipská legenda Motejzík, Procházka, Gwuźdź, Vnuk a také brankáři Pipek a současná opora českolipského brankoviště Ponomarev. Jako trenér zde dotlačil Boleslav k bronzové medaili Jiří Stožický.