Českolipští florbalisté vyrážejí do víkendových bojů na hřiště soupeřů
Už jen několik dnů chybí do zahájení poslední českolipské šance na průnik do Tipsport Superligy. V cestě stojí poslední celek loňského ročníku nejvyšší soutěže z Kladna, který po nezvládnuté sérii play-down proti Spartě musel zamířit do baráže. Pro Českou Lípu však tento soupeř rozhodně není neznámou.
Už jen několik dnů chybí do zahájení poslední českolipské šance na průnik do Tipsport Superligy. V cestě stojí poslední celek loňského ročníku nejvyšší soutěže z Kladna, který po nezvládnuté sérii play-down proti Spartě musel zamířit do baráže. Pro Českou Lípu však tento soupeř rozhodně není neznámou.
Souboje se středočeským rivalem patřily dlouhodobě k tradicím první florbalové ligy. Bilance vzájemných zápasů je až do této neděle nakloněná ve prospěch Kanonýrů. Po postupu do první ligy se obě mužstva setkala šestkrát. Poprvé již v sezoně 2012/2013 a Kladno se tehdy stalo vůbec prvním českolipským soupeřem na domácím hřišti po postupu o ligu výš. Zápas tehdy skončil vítězstvím Středočechů 4:2. Tu sezonu dokonce Kladno po osmém místě v základná číásti dokázalo proniknout do extraligy.
V posledních dvou sezonách dokázala Česká Lípa uhrát s Kladnem dohromady sedm bodů a poslední vzájemný zápas vyhrála doma na severu Čech 6:2. Náš barážový soupeř byl tehdy po základní části pátý, ale přesto dokázal postoupit přes zvládnutou baráž proti Královským Vinohradům poměrem 3:0 na zápasy.
Letošní sezona však Kanonýrům mezi elitou příliš nevyšla. Výsledkem bylo až poslední dvanácté místo a zisk jen třinácti bodů z dvaadvaceti zápasů. Přitom zkušený kouč Jan Zahalka vyhlašoval před startem sezony boj o play-off. První půlka sezony sice ještě v podání nováčka nebyla špatná a po osmi kolech měl na svém kontě devět bodů, pak už se ale dokázal blýsknout pouze v novém kalendářním roce výhrou na Chodově po samostatných nájezdech. V play-down sérii se Spartou pak sice vyhrál v Praze první zápas 7:4, ale v dalších čtyřech jednoznačně na soupeře nestačil a musí tak stejně jako loni do baráže.
Tahounem týmu v základní části byl českolipským fanouškům známý Tomáš Nushart, jenž nastřádal celkem 35 kanadských bodů. Pozadu nezůstali ani Michal Klápa nebo Marek Soukup. Kladenští do baráže zcela jistě nevyrukují z mnohaletým hráčem Tatranu Střešovice či pražského Future Ondřejem Riebauerem, který si přivodil zranění kolene. V sérii play-down proti Spartě se však bodově nejvíce dařilo Dušanu Přívarovi, který nasbíral celkem 11 kanadských bodů.
Zatímco Kladno musí na další ostrý zápas čekat již od 1. dubna, Českolipští bojovali ještě o uplynulém pátku ve finálové sérii první ligy proti Znojmu, s nímž nakonec prohráli 0:3. Mužstvo ze severu Čech by měli v barážové sérii posílit obránce Milan Tichý a podobně jako v poslední bitvě se Znojmem útočník Kamil Bříška. Nejistý je zatím start jiného ostříleného borce z nejvyšší české soutěže Radka Gwuźdźe. Superligu si během letošní sezony na Kladně vyzkoušel i současný českolipský útočník Jakub Novák.
Perličkou před startem bitvy o Tipsport Superligu je fakt, že se obě mužstva utkají zanedlouho i v rámci Florbalových válek, které odstartují od 19. května a stejně jako loni se do celkového skóre budou započítávat výsledky ze všech různých kategorií včetně mužské.
Baráž startuje v neděli 23. dubna 2017 od 17:00 v kladenské hale BIOS. Následující víkend se série přesune ke druhému a třetímu zápasu do České Lípy, a pokud nebude rozhodnuto, vrátí se zpět na Kladno 6. a 7. května, kde by pokračovala čtvrtý a pátým duelem. Vítězi stačí nasbírat k účasti v Superlize tři výhry.