Ke zrození českolipského florbalu došlo v roce 1996. Parta nadšenců na českolipském gymnáziu pod vedením profesorů Nováčka a Mestka rozjela první gymnaziální ligu, která byla základem pro tým Radiáků, která se přihlásil v roce 1998 do 5. Ligy, zakladateli a nakonec velmi důležitými články celého florbalu v našem městě se stal Štěpán Motejzík, Jaroslav Ježek, Filip Knapčík a Ladislav Záruba. Tyto lidé stále v klubu hrají či pro něj pracují. Druhá vývojová větev byla přes školní tělocvičnu Svárov, která stála u vzniku druhého týmu FBC Líný F.Š.I. Česká Lípa, i v tomto mužstvu se našli vůdčí osobnosti klubu, za zmínku jistě stojí Štěpán Slaný, David Mach a Ladislav Pekárek.

V roce 1998 došlo k přihlášení obou týmů do soutěží ČFBU, velká rivalita se táhla několik let, Radiáci postupně založili tým žen, které přihlásili do druhé ligy, F.Š.I. zase juniory a starší žáky. Zajímavým, avšak nyní možná klíčovým, datem pro českolipský klub byla sezóna 2002/2003, kdy z Líných F.Š.Í. odchází Štěpán Slaný do extraligového USK Ústí nad Labem, ve kterém již jednu sezónu strávil kolega z konkurenčních Radiáků, Štěpán Motejzík. Právě spojení dvou Štěpánů, jejich pozdější přestup do Liberce se stal důležitým mezníkem klubu. Sezóny v následujících letech byly spíše průměrné, za zmínku stojí jen postup „fší“ do třetí nejvyšší soutěže, v následující sezóně však nezískali ani bod a poroučeli se opět do čtvrté úrovně. 

Na jaře 2005 bylo několika lídrům z obou týmů již jasné, že stávající situace dvou konkurenčních týmů není šťastná a začalo se pracovat na novém konceptu. Tím se stal společný klub, který v roce 2005/2006 vystupoval pod společnou hlavičkou většího oddílu Líný F.Š.I., ten přihlásil do soutěže dva týmy mužů, tým žen a juniorů. Jak se později ukázalo, spojení pod jméno jednoho z tehdejších oddílů nebylo zcela šťastné a po sezóně 2005/2006 přišli Štěpánové s novou vizí klubu. Jejich podmínka aktivního vstupu do českolipského florbalu byla především změna názvu, z mnoha nápadů jako United apod. se logicky ujal ten nejjednodušší – FBC Česká Lípa. 

Nové trenérské vedení mužského týmu v sezóně 2006/2007 mělo za cíl stabilizaci kádru a postup do druhé ligy, ten sice výsledkově nepřišel, ale díky reorganizaci soutěží, přišel postup od zeleného stolu a Lípa se tak mohla radovat ze třetí nejvyšší soutěže. V tomto roce došlo i k postupu juniorů ze třetí ligy do druhé, v týmu již řádila známá jména jako Radek Gwuźdź, Lukáš Mlejnek či Petr Procházka. Ženy se zúčastnily opět druhé ligy a starší žáci zažili premiérovou soutěžní sezónu. Klub založil kroužek pro mladší žáky.

Sezóna 2007/2008 byla především stabilizační, mužský „A“ tým se udržel ve druhé lize na pěkném šestém místě a vybudoval si ideální výchozí pozici pro další sezónu, junioři udrželi druhou ligu na pátém místě, ženy zůstaly ve druhé lize, ke starším žákům přibyl soutěžní tým mladších žáků. Klub tak evidoval šest družstev. Štěpánové společně s nadějným mladíkem Radkem Gwuźdźem přestoupili z Liberce do Mladé Boleslavi, z Liberce do Lípy přišli Kamil Gembec, Lukáš Knapčík a Michal Poledno. 

Sezóna 2008/2009 začala nekompromisně, skončila však velkým zklamáním. „A“ tým se rozjel k fantastické jízdě druhou ligou, kterou zastavila až baráž, kde si FBC vylámalo zuby na Kozlu Počenice a Žďáru nad Sázavou. V týmu se objevila extraligová jména jako Petr Kopta, David Marhan, Michal Poledno a českolipští Kamil Gembec a Lukáš Knapčík, který dříve oblékali dres extraligového Liberce. Junioři zažili průměrnou sezónu, v týmu došlo ke generační obměně, ze starších žáků vyšla poprvé řada zajímavých hráčů v čele s Jakubem Jirsou, Davidem Švorcem či Radovanem Vnukem, který si zahrál i za extraligovou Mladou Boleslav. Ženy a dva týmy žáků zažily další průměrné sezóny. K velkému posunu došlo i na administrativním poli, florbalový klub z Nového Boru ukončil působení a většina hráčů v této sezóně přešla pod hlavičku FBC, do mužů Jan Tregner, bratři Bezouškové a Ondřej Knol, do juniorky Jakub Novák či David Hybš. Důležitou postavou celého „trejdu“ byl i Jiří Nágr, který se od této doby stal důležitým člověkem, který pomáhal celému klubu v administrativním zákulisí. FBC přihlásil do soutěží družstvo elévů. Důležitou reklamou byla účast Štěpána Slaného na Mistrovství světa v Praze 2008, reprezentační juniorský dres oblékl také Radek Gwuźdź.

Sezóna 2009/2010 byla ve znamení opětovného útoku na baráž, Jablonec však oplatil loňskou sezónu, v rozhodujícím utkání porazil Lípu stejným výsledkem jako v minulé sezóně – 1:0. Sezónu v českolipském dresu odehrál Štěpán Motejzík, který ovládl týmové kanadské bodování.  Mládežnická struktura začíná sbírat výsledky, důkazem toho je výrazné umístění ve druhé lize juniorů, kteří to dotáhli až na třetí místo. Do týmu poprvé nakoukli jména jako Merlíček, Novák, Tichý či Kotera. Čerstvě přihlášení dorostenci ve své premiérové sezóně porazili vše, co se dalo a na kvalifikaci o republiku je zastavila až smolná prohra o jednu branku s pražskou Spartou, přesto účast mezi top 12 ČR byl velkým úspěchem. Do dorostu přišli na konci sezóna dva hráči z Kamenického Šenova, Ondřej Mach a Dominik Jansa. Ženy opět ve druhé lize, starší a mladší žáci odehráli další sezónu, nový tým elévů sbíral především zkušenosti a do nové sezóny klub přihlásil i přípravku. Mužská struktura klubu tak byla již kompletní. 

Sezóna 2010/2011 byla pro „A“ tým opět smolná, muži sice sbírali výhry, ale na první Plzeň to nestačilo a museli se opět spokojit s umístěním těsně pod „vrcholem“, již potřetí za sebou se jim nepodařilo proměnit skvělou sezónu v postup do první ligy. Výsledkově tak zastínil mužský tým ten juniorský, který mohl vsadit na skvělé vystoupení dorostenců v minulém roce a druhou ligu jasně ovládl, do baráže o juniorskou extraligu „vyfasovali“ slavné Torpédo Havířov, před 350 diváky je v Novém Boru dokonce porazili, v Havířově však dvakrát padli po těsných porážkách. Druhé kolo play-up však již zvládli a 2:0 si poradili s Náchodem a FBC mohlo slavit historický postup do extraligy! Skvělé vystoupení nezůstalo bez povšimnutí, Milan Tichý si zasloužil i pozvánku do juniorské reprezentace a zúčastnil se s ním Pegres cupu. Dorostenci skončili uprostřed tabulky, starší žáci skončili třetí. V tomto roce klub opět expandoval, s ředitelem ZŠ Partyzánská, Rudolfem Hofmanem, se oddíl domluvil na florbalovém projektu, kdy škola přihlásila přes náš klub čtyři týmy do soutěží, elévy, mladší žáky, starší žáky a žákyně. Především žákyně byly pro vývoj ženské struktury velmi důležité. FBC uspořádal Florbalový týden, v jehož rámci se konaly School Floorball Games, Florbalový maratón a Salming Floorball Games. VIP zápasu v rámci Florbalového Maratónu se proti Výběru Štěpána Slaného postavil tým České televize se slavnou posilou Dominikem Haškem, tomuto zápasu přihlíželo na zimním stadiónu 650 diváků. Extraligové zkušenosti nasbíral klubový odchovanec Petr Procházka, který byl na rok na „zkušené“ v Mladé Boleslavi. Na konci školního roku se uskutečnil první open air turnaj v Provodíně s večerním vystoupením hudebních kapel. V prosinci 2010 se Štěpán Slaný zúčastnil svého druhého MS ve Finsku, po čtvrtém místě z Prahy přivezl do České Lípy bronzovou mediali a i díky ní se stal na vyhlašování sportovce roku, Sportovní hvězdou za rok 2010.

Sezóna 2011/2012 byla opět v mnoha ohledech historická, florbalisté se konečně dočkali sportovní haly, kterou otevřeli junioři extraligovým zápasem proti Mladé Boleslavi, zápas navštívilo 450 fanoušků. Muži ukázali excelentní jízdu druhou ligou, kde ztratili jen tři body a baráži s mocnou podporou fanoušků porazili dvakrát Králův Dvůr a slavili historický postup do první ligy. V dresu áčka se již začali objevovat nadějní junioři, doplnění o matadory jako je Štěpán Motejzík. Klub po úspěšné spolupráci se ZŠ Partyzánská rozjel aktivity i mimo hranice okresního města, školní týmy vznikla i v Novém Boru, Mimoni a Kamenickém Šenově, až na Nový Bor, který se kapacitně nenaplnil, byla s projektem velká spokojenost. FBC také přihlásilo do soutěže juniorky, ty to v pražské 1. lize měli přetěžké a umístily se na posledním místě. Díky tomuto týmu dostala i ženská struktura klubu svojí návaznost. Své reprezentační premiéry se dočkal Ondra Mach na EFT v Brně a i ústecký odchovanec Martin Pražan, který se zúčastnil přátelských zápasů v České Třebové.

...bude postupně doplňováno