Českolipský florbal se tak trochu vymyká jiným sportům v České Lípě, nejen tím, že během několika let se dokázal dostat z neznámého sportu na sportovní výslunní a má za sebou jednoznačně nejsilnější a neustále se rozrůstající fanouškovskou základnu. Právě široká základna tohoto moderního sportu zapříčinila i to, že FBC není již jen o hraní florbalu, ale postupně přebírá další aktivity, mezi ty podstatné jistě patří i pomoc druhým.

Nápad v angažování charity vznikl asi před osmi lety, kdy FBC uspořádal první benefiční večer, který byl nazván Večer plný dárků. “Akce vznikla hlavně proto, že lidé v České republice, nebo potažmo v České Lípě pomáhají velmi málo, někde jsem četla, že ČR je snad 95. na světě. Charitou chceme nejen pomoci druhým, ale také ukázat lidem, že pomáhat může kdokoliv”, přibližuje prvotní nápad jedna z organizátorek Lucie Šmídová. “Akce někdy zabere dost příprav, ale rozhodující je dobrý tým a velké srdce” doplňuje Lucie, jinak hráčka druholigového ženského týmu. Právě ženský tým je jakýmsi hnacím motorem těchto aktivit, “nebýt holek, náš klub je možná poloviční, koukají se na sport trochu jinou optikou, jsou jakýmsi tmelícím prvkem našeho klubu, dokáží vždy přinést zajímavý nápad a vzájemná spolupráce třeba v charitě je pak perfektní”, libuje si Slaný v provázanosti mužských a ženských týmů. “Právě propojenost obou kategorií je velmi důležitá a právě to chybí většině klubů v České Lípě

FBC se během čtyř let zapojilo již do několika zajímavých projektů, prvním byl jistě Večer plný dárků, kde si v roce 2012 vybralo Dětský domov, kterému připravilo zajímavou vánoční sbírku, “byl to takový náš první pokus, co jsme schopni připravit, dopadlo to velmi dobře a vedení Dětského domova bylo hodně překvapené, kolik se toho podařilo zajistit”, vzpomíná Martina Gabrielová. Poté se klub opřel do zdaleka největšího projektu, z obyčejného vánočního focení pro radost nakonec vznikly kalendáře, které křtil na zimním stadiónu i Dominik Hašek či liberecký hejtman a snímky se postupně dostaly do všech velkých deníků. “Během dne mi volala všechna možná média, která chtěla poslat naše náhledy fotek, mezi nimi samozřejmě figurovaly i známé české bulváry”, vzpomíná Slaný. Akce se nakonec zdařila znamenitě, prodej kalendářů vynesl sedmdesát tisíc korun na nákup termolůžka pro novorezence na dětském oddělení českolipské NsP. “Původně to bylo tak, že jsme dostaly od holek poukaz na vánoční focení, pak se do toho postupně začaly přidávat různé nápady a nakonec jsme kalendáře posílaly po celém světě, mají je třeba v jižní Americe, Autstrálii a práce s tím bylo opravdu hodně”, přidává pobaveně Martina Gabrielová. Zajímavé spojení s kalendářem se pak objevilo i další rok, kdy jedna z aktérek focení Nikola Dědková vyhrála první českou florbalovou miss.

I další akce byla napojena na dětské oddělení NsP, během druhého Večera plného dárků se vybrala spousta dárků (povlečení, hračky…), které později zútulnily pokoje a herny na oddělení. Kromě toho účastníci splnili přání dětem z Dětského domova a zakoupily pomůcky autistům do speciální ZŠ. Kromě materiálních dárků se vybralo přes dvacet tisíc korun. Od té doby je akce Večer plný dárků pořádaná vždy v předvánoční čas v rámci superligového utkání mužů.

Z nich pak bylo ve spolupráci s Kamenným obchodem pořízeno pět nových televizorů na dětské oddělení. Do akce se příspěvkem zapojila nejen starostka, ale například i hostující tým z Rožnova. Ještě před touto akcí si ženský tým připravil Adventní čtení, kdy v malých skupinkách docházely na zmíněné oddělení a četly dětem pohádky, či s nimi hrály různé hry a pomohly jim tak přečkat pro děti nejbolestnější období, které je během vánoc mohlo v nemocnici potkat.

Akce jako dělaná pro možnou charitu se ukázala Euro Floorball tour, v rámci setkání nejlepší týmů světa v České Lípě se uskutečnil i Koblížek pro Jiříka, asi časově nejnáročnější, ale o to radostnější, akce na podporu léčení Jiříka Ullmanna. Během čtyř dnů se ve spolupráci s Jizerskými pekárnami podařilo ve městě prodat přes tři tisíce koblih a zisk přes 20 tis. Korun, jenž byl klubem dorovnán na 30 tisíc byl slavnostně předán Jiříkovým rodičům při posledním dnu EFT. “Zatím asi nejintenzivnější byla právě akce Koblížky pro Jiříka, kde jsme jely čtyři dny v kuse, ale díky tomu, že se zapojila velká spousta dalších členů klubu, zvládlo se to perfektně a výsledek byl výborný”, doplňuje Martina;). Co může florbalisty těšit je i to, že na tuto akci navázalo město s pomocí sběru plastových víček od PET láhví, které se dají poté ve speciální sběrně slušně zpeněžit.