David Mach je jedním ze zakladatelů českolipského klubu. Stále patří k jeho dobrým duším. Obléká dres veteránského týmu a stará se o klubový web. „Před lety by nás nenapadlo, kam až se florbal v Lípě dostane,“ říká.

Jak se v současnosti díváš na florbalový klub v České Lípě?
Z mnoha úhlů pohledu. Vidím ho jako velkou rodinu, partu zajímavých lidí, sbírku jedinečných charakterů nebo jako už ne úplně malou firmu. Vidím klub, jehož součástí stojí za to být.

Po letech snahy se prokousal až z páté ligy mezi tuzemskou elitu, co tomu říkáš?
Že je to úžasné a že nás to před lety vůbec nenapadlo, kam až se florbal v Lípě dostane. A taky že to těžší nás ještě čeká – udržet Superligu a posunout další týmy na podobnou úroveň.

Samotné začátky klubu byly hodně spletité. Byly tu Líný Fši a také Radiáci. Jak si na celkovou fúzi vzpomínáš?
Asi bychom měli udělat nějakou důslednou osvětu ohledně názvu slavnějšího z těch dvou původních klubů – jmenoval se FBC Líný F.Š.I.! Nějaká rivalita s Radiáky tam samozřejmě byla, po letech plácání se v regionálních soutěžích byla fůze logickým vyústěním tehdejšího stavu – lidé z obou klubů, co chtěli dělat florbal se spojili a tak mohl florbal v Lípě pokračovat v rozvoji.

Ozývalo se z jednoho či druhého tábora hodně protestních hlasů?
Na popis toho, co se tehdy dělo, tu mám příliš malý prostor a ani nevím, jestli by to ještě někoho zajímalo.

V dobách, kdy se utkávaly tyto dva týmy, byl florbal v plenkách. Jak si vysvětluješ nárůst jeho popularity?
Češi jsou hokejový národ a florbal je hokeji hodně podobný. V roce 1998 navíc přišel úspěch v Naganu a k tomu se u nás konalo MS ve florbale. Takže na začátku jsme měli impulzů celou řadu. Zásadní pro rozvoj florbalu ale bylo to, že se chytl na školách.

Florbal i nadále hraješ, co ti dává a čím naplňuje?
Díky florbalu dělám aspoň něco pro své zdraví. A ve veteránském týmu máme fajn partu lidí.

Staráš se o grafiku a programování klubového webu, co je na té práci specifického?
Webařinu dělám už dlouho, klubový web je můj koníček vlastně už od první sezóny. Líbí se mi podílet se na formování tváře našeho klubu.

V civilním zaměstnání také pracuješ v IT oboru? Kde?
Vedu tým technické podpory ve firmě ALIS, což je taková pohodová českolipská florbalová IT firma, která dělá software pro města a obce. Jestli se chce někdo z florbalistů uplatnit jako programátor, tak ALIS je pravá firma pro něj! Konec reklamy... :-)

Jak časově kloubíš civilní zaměstnání s florbalem?
Nijak se to navzájem neomezuje, takže v pohodě.

Jak se tváří rodina na to, že jsi zasvětil část života florbalu?
S bráchou Jakubem a bráchou Štěpánem jsem kdysi klub zakládal. Ženu jsem poznal v Liberci, kde jsem zrovna hrál letní turnaj. Obě dcery florbal už pár let hrají, ta starší letos poprvé za náš klub. Florbal k nám do rodiny prostě patří, byť je to občas dost náročné.

Máš ještě jiné koníčky, jimž se stíháš věnovat?
Věcí, kterým bych se chtěl věnovat, je plno. Ale času se jaksi nedostává. Poslední dobou to spíš osekávám.

Jak vidíš klubovou budoucnost FBC Česká Lípa?
Vzhledem k tomu, že do družstva veteránů míří každým rokem více a více nadějných jedinců, tak vidím budoucnost FBC růžově!