David Derka působil coby hráč Ústí nad Labem a pak v Liberci, kde se mimo jiné potkal také se Štěpánem Slaným. Svou aktivní hráčskou kariéru pak zakončil v barvách Bohemians a v závěru téže sezony i v baráži o extraligu, kde hájil barvy Liberce.

Prakticky ihned poté začal trénovat. V paměti českolipských fanoušků nepochybně zůstal v sezoně 2014/2015, kdy po boku Zdeňka Skružného pomáhal vyřadit tehdy nabitou Českou Lípu v pátém utkání semifinálové série. Až do Superligy se ale nakonec Start i přes výborně rozjeté finále s Litvínovem nakonec nedostal.

Ještě předtím Derka strávil v roli trenéra nějaký čas také v Ústí nad Labem a v Liberci. V barvách prvně jmenovaného týmu v roce 2017/2018 pomáhal neúspěšně zachránit pro Ústí Superligu, v neprospěch jeho týmu nakonec rozhodl až gól pouhých 13 vteřin před koncem série s Libercem.

V loňském roce se Derka stal po roční přestávce hlavním koučem Ústí nad Labem, s nímž chtěl opětovně zabojovat o postup mezi tuzemskou elitu. Ústí stačilo ještě stejně jako ostatní týmy rozehrát svou sérii v rámci severočeského derby s Chomutovem za stavu 1:1, než celou sezonu definitivně ukončila koronavirová pandemie.

Derkovým asistentem se stane Petr Kopta. Jednačtyřicetiletý hráč si dokonce v uplynulém desetiletí střihl i několik utkání v barvách tehdy druholigové České Lípy, jinak ale působil převážně v Ústí nad Labem, krátce hostoval také v barvách Karlových Varů. V posledních sezonách hraje veteránskou ligu, přičemž příležitostně obléká také dres medvědů z České Lípy.

„S Davidem i Petrem se známe velmi dlouho, prošli jsme společně angažmá v Ústí nad Labem a Liberce, kde se následně naše florbalové cesty na čas rozdělily. David si začal budovat pozici jako trenér a Petr se vrátil zpět do Ústí nad Labem, kde pomáhal s postupem do nejvyšší soutěže. Do České Lípy jsme hledali ty správné typy trenérů, kteří náš tým posunou zase o něco výše a zároveň budou respektovat naše trochu specifické prostředí. Vzhledem k tomu, že David se do České Lípy velmi často vrací a hraje zde i za veterány Medvědů a Petr zde odehrál dvě sezóny v českolipském druholigovém dresu, věřím, že se můžeme těšit na další posunutí českolipských možností. Jsem také velmi rád, že se nám podařilo o týmu udržet naše kondiční duo Dana Obyta a Jardu Hochmuta, kteří již asistují letní přípravě,“ doplnil klubový manažer Štěpán Slaný.

Českolipský tým minule skončil po základní části až na dvanáctém místě a musel se strachovat v sérii play-down s Hattrickem Brno, kterou ale ukončila zmiňovaná epidemie koronaviru, která oba celky nakonec udržela v nejvyšší soutěži. Letos chtějí oba týmy ještě výš. „Cílem je play-off. Nechceme se k němu upínat za každou cenu. Přichází k nám docela dost mladých hráčů, chceme je zapracovat a předvádět zase o něco vyrovnanější výkony, než tomu bylo v předchozích sezónách,“ uvedl Slaný.

Novým trenérem českolipského výběru se měl původně stát Jiří Stožický, ten ale krátce před začátkem přípravy na novou sezonu dal přednost angažmá v Mladé Boleslavi. Derka s Koptou povedou tým už v přípravných zápasech, které by měly odstartovat v červenci, o jejich přesném termínu budeme informovat na webových stránkách.