Euro Floorball Tour mělo na konci dubna před šesti lety pořádat Česko teprve počtvrté. Světová elita se nejprve střetla v Ostravě, následovaly dvě štace v Brně. Česká reprezentace v nich dokázala posbírat jenom jedno třetí a dvě čtvrtá místa. Českolipští si o pozornost řekli nejen výbornými návštěvami na prvoligových zápasech, ale také schopností uspořádat několik turnajů Salming Games na zimním stadionu a v okolí, ale také povedeným přípravným zápasem zdejšího mužského A týmu s českou reprezentací v rámci patnáctých klubových narozenin. Na českolipském zimáku se také nejednou představil i legendární brankář Dominik Hašek.

Florbal je tu doma

Po přidělení pořadatelství této významné akce se Česká Lípa převlékla do florbalového hávu. Na konání této akce upoutávaly prakticky všechny poutače, radnice dokonce s přítomnými novináři uspořádala i tiskovou konferenci. Jednotlivé reprezentace se začaly sjíždět do okresního města už v průběhu týdne a jen málokdo očekával, jaké překvapení se tu bude o víkendu odehrávat. Nováčci navíc byli do národního týmu přijati zpěvem národní hymny u kašny na náměstí T. G. Masaryka.

Celá akce se pochopitelně netočila jen kolem florbalu. Připravena byla i celá řada doprovodných akcí, mezi nimiž se vymykala zejména charita nazvaná jako Českolipská kobliha Jiříkovi. Tři tisíce prodaných koblih vynesly tehdy dohromady celkem 24 tisíc korun. Za iniciativou stál především tým mladých florbalistek, které se staraly o jejich prodej a distribuci. Sladké pochutiny si v rámci úvodního dne turnaje objednala ke snídani také českolipská radnice. Po sobotním programu zde také koncertovala populární kapela Wohnout a po celý den mohli návštěvníci využívat přilehlých stánků i streetparty.

Premiérová a jediná výhra nad Švédy

Mezitím už do dějiště turnaje přicestovalo 22 rolí speciálního florbalového povrchu, který byl před týdnem využit pro velké superfinále v pražské O2 areně. Čeští reprezentanti se ubytovali v hotelu Morris, Švédové zvolili Port v Doksech a reprezentace Finska a Švýcarska se podělily o prostory příjemného parkhotelu Morris v Novém Boru. Vstupenky se prodávaly na jednotlivé dny a každý z nich se očekávala návštěva až ve výši 1200 diváků.

Historická senzace, která posléze předurčila vývoj celého turnaje, se odehrála už v pátek. Český tým, v jehož barvách poprvé nastoupil i českolipský odchovanec Radek Gwuźdź, totiž dokázal poprvé v dějinách přetlačit úřadující světové šampiony ze Švédska. V zápase před více než sedmi stovkami diváků sice prohrával už o dvě branky, i díky půlhodinové přestávce způsobené silnou průtrží mračen a následným kapáním vody ze stropu haly na hrací plochu však dokázal ve druhé části utkání zabrat a senzačně zvítězit 6:5. Hrdinou utkání se stal Jiří Curney, který ke dvěma přesným zásahům přidal ještě jednu asistenci.

Po šokujícím triumfu se také nečekaně otevřela cesta k celkovému vítězství na turnaji. K tomu ale bylo ještě zapotřebí porazit tradičního švédského arcirivala z Finska. Ani tento zápas se přitom pro výběr trenéra Radima Cepka nevyvíjel úplně optimálně. Domácí mužstvo dohánělo opět dvoubrankovou ztrátu, kterou tentokrát smazalo až při závěrečné hře bez brankáře pouhých 16 vteřin před koncem, kdy se prosadil Matěj Jendrišák. Samostatné nájezdy poté rozhodl Jiří Curney a Čechům tak k triumfu na turnaji už stačilo pouze jakýmkoliv způsobem porazit Švýcarsko.

Souboj s tradičním šampionátovým soupeřem v bitvách o bronzovou medaili se však také pro Česko dlouho nevyvíjel vůbec dobře. Zaplněné hlediště zpočátku sledovalo svižnou švýcarskou jízdu, která vygradovala vedením 4:1. Poté se však k životnímu výkonu rozehrál Tadeáš Chroust a hattrickem během 12 minut dopomohl české reprezentaci k velkému obratu. Ve třetí třetině už Češi těsné vedení pohlídali až do konce a zaznamenali tak v České Lípě jeden ze svých největších úspěchů. Od té doby totiž na dalších turnajích EFT neskončili lepší než třetí.

Pochvaly pro organizátory ze všech stran

Florbalové přenosy z České Lípy tehdy vůbec poprvé v historii přenášela Česká televize, nechyběli ale ani další novináři ze zainteresovaných zemí. Ta nasadila na zimní stadion celkem osm svých kamer a tým v počtu 40 lidí, mezi nimiž nechyběli ani komentátoři, reportéři, střihači, režisér či další externí spolupracovníci podílející se na výrobě televizního signálu. Ti pak od roku 2017 každoročně směřují do okresního města za přímými přenosy superligových zápasů. Snad se jich opět dočkáme už na podzim.

„Je to asi poprvé, co se v tak malém městě konal turnaj typu Euro Floorball Tour. Zájem tady ze všech stran byl ale natolik obrovský, že se to zdálo být dobrým rozhodnutím. Dnes toho určitě nelituji. Po organizační a sportovní stránce i díky skvělé atmosféře se ukázalo, že to byla výborná volba,“ chválil tehdy organizaci podniku šéf Unie Filip Šuman. „Českolipští fanoušci byli skvělí. Je úplně jedno, jestli jsme hráli proti domácím nebo proti Švédům, atmosféra byla super,“ přidal se i nejlepší hráč světa z roku 2013 Tatuu Väänänen. Česká Lípa tehdy dokonale potvrdila, že zkrátka je florbalovým městem.