Devatenáct let od založení klubu. Přesně tak dlouho trvalo českolipským florbalovým srdcařům, než se vyškrábali z nejnižších soutěží až mezi českou klubovou elitu. Nebyla to jednoduchá cesta. Přinesla spoustu zklamání a bolesti z mnoha nezdarů. O to sladší pak byla euforie a radost v posledních minutách rozhodujícího klání na Kladně.

Prakticky ihned po postupu do 1. ligy se Česká Lípa koncentrovala na splnění svého následného cíle – postupu do elitní soutěže. Za pět sezon ve druhé nejvyšší soutěži neměla ani jedinkrát sebemenší problémy se záchranou, naopak se vždy řadila k obávaným soupeřům v play-off a zároveň i k největším favoritům na účast v Superlize. Nemalé ambice měla už v sezoně 2012/2013, kdy v první lize debutovala. Po sympatické základní části ale tvrdě narazila v prvním kole, kde ji vypráskaly Královské Vinohrady. Stejný soupeř pak otočil téměř ztracenou semifinálovou sérii i o rok později a začalo být jasné, že přejít přes zrádné play-off nebude snadným oříškem.

O tom, že se Českolipským tradičně proti pražským týmům nedaří, se mohl výběr trenéra Jiřího Stožického přesvědčit i v ročníku 2014/2015. Nesmírně silný tým opět prošel základní částí suverénně a za stavu 2:1 na zápasy měl opět semifinálovou sérii se Startem 98 Praha výtečně rozehranou. Závěr čtvrtého utkání ale nezvládl a podobně jako proti Vinohradům padl v rozhodujícím pátém utkání na domácí půdě. Třetí pokus = stejný konec. Očekávanou radost tak nahradil smutek z předčasného konce sezony.

Sezona 2015/2016 se českolipským florbalistům už tolik nepovedla. Severočeši zuby nehty udrželi v závěru soutěže čtvrté místo a možnost zahajovat sérii play-off proti Ústí nad Labem na domácí půdě. Tým měl ale do optimální formy velmi daleko a Ústečtí zaslouženě zvítězili 3:1 na zápasy. V klubu po výsledkově i herně nepovedeném ročníku musely přijít změny.

Tou zásadní byla výměna na postu trenéra. Do České Lípy zamířila po úspěšném angažmá v Jablonci i u české reprezentace bývalá špičková hráčka Lenka Bartošová. Útočné řady pak vyztužil Jaromír Ekl z Mladé Boleslavi, v průběhu sezony pak klíčový post brankáře obsadil Jan Dvořák. Začal se rýsovat tým, který měl opět po roční přestávce zaútočit na postup. Šance byla o to větší, že se vedení českého florbalu odhodlalo rozšířit Superligu o dva týmy. To znamenalo jednoduchou rovnici. Z první ligy v roce 2017 postupovaly hned tři týmy.

Jaromír Ekl se stal vítězem kanadského bodování základní části, přesto se Česká Lípa díky zlepšeným výkonům ve druhé polovině soutěže propracovala jen na třetí místo tabulky. Ke zdolání vytouženého Everestu ale tentokrát potřebovala v play-off přejít jen přes dva soutěže, v případě omylu v semifinále by jí ještě čekala možnost opravy s některým ze superligových týmů.

Ve čtvrtfinále čekal na svěřence trenérky Bartošové šestý celek základní části, starý známý FBC Start 98. Bylo jasné, že proti týmu, který se umí tradičně dobře připravit na nevyzpytatelné boje v play-off, opět nebude mít Česká Lípa úlohu snadnou. Téměř přesně po dvou letech však došlo ke zcela zrcadlovému průběhu série v porovnání s rokem 2015. I tentokrát ji muselo rozhodovat pět zápasů, ale otáčet museli v tomto případě Českolipští. Pražané navíc do boje vyrukovali i s legendárním Radimem Cepkem.

Po nepříjemné porážce ve třetím utkání série 7:8 po prodloužení si totiž hosté v Kunraticích další zaváhání dovolit nemohli, neboť prohrávali 1:2 na zápasy. Souboj nervů ale tentokrát ustáli skvěle. Dost možná svým nejlepším výkonem v celé sérii rozhodli o svém vítězství 7:5 a k přesunu série do České Lípy. Zde domácí před více než 450 diváky dominovali už od první minuty a po výhře 12:4 vybojovali velmi důležitý postup do rozhodujícího duelu se Znojmem.

Také Znojmo vstoupilo do bojů o Superligu posíleno o velkou hvězdu českého florbalu. Výkony Milana Fridricha Jihomoravanům nakonec výrazně pomohly k dosažení vytouženého cíle. Po naprosto jednoznačném prvním duelu, v němž Znojmo deklasovalo Českou Lípu 7:2, nabídlo nedělní menu daleko výživnější podívanou. Vyrovnaný zápas nakonec rozsekly dvě branky v 56. minutě, které od sebe dělilo jen osm vteřin. Trefy Kuchariče a Šindeláře nasměrovaly Znojmo do vedení 2:0 na zápasy a jednou nohou do Superligy.

Českolipští mobilizovali a do svého kádru přivedli také druholigového hokejistu jabloneckých Vlků Kamila Bříšku. Jeho chvíle slávy však měly teprve přijít. Před návštěvou bezmála pěti set natěšených diváků nakonec hosté učinili definitivní krok už v prvním utkání na severu Čech. Perfektně zvládli úvodních 40 minut zápasu a v závěru odolali tlaku modrobílých. Po jasném vítězství 3:0 na zápasy tak mohl soupeř slavit, Česká Lípa naopak putovala do baráže s jedním z poražených superligistů. Tím se nakonec po nezvládnuté sérii se Spartou stalo Kladno, které rok předtím po nečekaně snadném triumfu nad Vinohrady mezi elitu samo postupovalo. Hratelný soupeř představoval vcelku schůdnou cestu k cíli. Tím spíše, když účast v klíčových bitvách sezony přislíbili i Milan Tichý nebo Radek Gwuźdź.

Cestu k postupu si začali Českolipští vyšlapávat už v prvním utkání na Kladně, které za vydatné podpory všudypřítomných fanoušků dokázali porazit po vynikajícím výkonu 5:4. Dvěma góly se v tomto utkání blýskl Dominik Jansa, své příspěvky přidali i Ekl, Bříška nebo Slaný. Českolipskou defenzivu jistil po celé play-off naprosto dokonale chytající brankář Dvořák. Otevřela se tak nečekaná možnost oslavit při ideálním souběhu událostí postup mezi elitu už na domácí půdě.

Druhý zápas odstartovali Severočeši skvěle. Soupeře přehrávali a brzy vedli 2:0. Doplatili však na nevídaný výpadek ve druhé třetině, kdy během deseti minut třikrát inkasovali a dovolili soupeři otočit zápas. Tichý sice ve třetí třetině svou druhou trefou v utkání opět srovnal, ale v prodloužení rozhodl šťastnou trefou Schuller a vrátil psychologickou výhodu na stranu Kladna.

Dnes s odstupem tří let můžeme směle tvrdit, že naprosto klíčovým utkáním série bylo nedělní klání v České Lípě. Detektivka, za kterou by se nemusel stydět ani slavný filmový režisér Alfred Hitchcock, totiž nabídla nevídanou podívanou. Kladno posíleno sobotním triumfem začalo skvěle a po dvou trefách Přívary vedlo 2:0. Českolipští ale srdnatě bojovali a dva góly Milana Tichého ve druhé třetině výsledek otočily. Krátce před druhým odchodem do kabin ale přišlo šokující kladenské K.O. Louvar, Richtr a Holčák totiž za necelé čtyři minuty svými góly přetočili misky vah opět na stranu Středočechů. Ti v tu chvíli vedli 5:3 a domácí se ocitali nad hranou propasti.

Jenže v posledních dvaceti minutách předvedli největší obrat v dějinách klubu. Ohromnou vůlí, bojovností a euforií linoucí se z tribun soupeře přikovali před jeho brankou a konečně začali proměňovat brankové příležitosti. Novák brzy snížil a v 51. minutě protlačil míček za kladenského gólmana Pecha Legner. Hrdinou okamžiku se posléze stal Daniel Kněžour. Jeho dva zásahy během necelé minuty opět naklonily thriller na stranu hostitelů. Prázdnou branku pak trefili ještě Karel a Tichý, který tím zkompletoval hattrick. Výhra 9:5 ve špatně se vyvíjejícím utkáním znamenala stěžejní krok k postupu.

6. května 2017 tak mohl tým trenérky Lenky Bartošové dovršit svůj mnohaletý sen. Výrazně k tomu dopomohla už první třetina. Hosté se v ní čtyřikrát trefili a vyhráli ji 4:1. Žádné drama nepřinesla ani nerozhodná druhá část hry, která pouze o dvacet minut přiblížila České Lípě Superligu. Když navíc Kněžour zkraje třetí třetiny zvyšoval už na 6:2, zdálo se být hotovo. Kanonýři se ale nevzdali a Soukup s Klápou zařídili korekci výsledku na 4:6. Domácí v těchto chvílích svého soupeře ždímali, ale ten si už svůj vytoužený postup vzít nenechal. Tichý trefil prázdnou branku a po gólu na 7:4 bylo rozhodnuto. V zápase zaznamenal hattrick Kamil Bříška, který poté doplnil českolipský kádr i pro dvě superligové sezony. Po závěrečné siréně tak mohla propuknout nefalšovaná radost ze splněného cíle. Česká Lípa tak definitivně vykročila mezi tuzemskou elitu. Zde po právu vykročí v září už do své čtvrté sezony.