Českou Lípu by sice do vyřazovací fáze posunulo i vysoké vítězství Chodova na hřišti Black Angels, vlastní opojný pocit si však mohli svěřenci Vladimíra Trčky vychutnávat po výborném výkonu i na palubovce UNYP areny. Favorita sice dostal do vedení ve 4. minutě nejproduktivnější hráč soutěže Curney, ale to na dlouhou dobu bylo ze strany Sparty všechno.

Českolipští hráli rychle, účelně a velmi dobře bránili. Po vyrovnání Krajcigra v první třetině se sice na další góly čekalo poměrně dlouho, ale po přesilovkovém zásahu Trčky se přece jenom hosté odšpuntovali. Českolipský kapitán dalšími dvěma góly zvýšil na 4:1 a s Lípou nijak nezatřáslo ani snížení Zouzala, protože hned vzápětí vrátil skóre na tříbrankový rozdíl vlastním gólem Matěj Pruner.

Očekávaný nápor Sparty se dostavil ve třetí třetině. Pražan, který svým gólem zavelel k obratu v pátečním zápase proti Black Angels, snížil na 3:5, ale tentokrát se historie neopakovala. To i přesto, že na rozdíl jediné branky korigoval skóre mladý Wertheim. Česká Lípa se tentokrát nástupu soupeře nezalekla a zaslouženě dovedla zápas do vítězného konce.

Krajcigrův gól na 6:4 navíc okořenil i sparťanský trest za neúspěšnou výzvu a záhy na to dostal dvojku i Beneš. Ač Lípa v přesilovce neskórovala, stála náročná oslabení domácí hráče spoustu sil. Necelé tři minuty před koncem sice domácí odvolali brankáře, ale už v době, kdy se Beneš vrátil zpět, definitivně rozhodl pěkným výběhem Vavruška. V následné power-play pak ještě stanovili konečné skóre utkání domácí Pražan a hostující Slaný.

Českolipští si tak mohli po závěrečné siréně vychutnávat slastný pocit postupu do předkola play-off. Po dvou letech trápení v sériích play-down je čeká premiérová účast ve vyřazovací fázi soutěže. Jisté je zatím to, že se Českolipští střetnou s Ostravou. S nejvyšší pravděpodobností se série na dva vítězné duely rozehraje v úterý 5. března v Ostravě, konečnou podobu rozlosování však stanoví až poslední závěrečné kolo základní části. V něm se v pikantním derby poměří Česká Lípa s Mladou Boleslaví v sobotu 2. března. Zaskočí letos dalšího favorita?

ACEMA Sparta Praha – FBC Česká Lípa 5:8 (1:1, 1:4, 3:3)
Branky: 4. Curney, 38. Zouzal, 43. a 60. Pražan, 49. Wertheim – 6., 31., 35. a 50. Krajcigr, 30. Trčka, 39. Pruner (vlastní), 58. Vavruška, 60. Slaný.
Rozhodčí: Kačer, Vašíček. Vyloučení: 3:0. Využití: 0:1. Diváci: 346. Střely na branku: 24:23.

Sestava České Lípy: Dvořák – Stárek, Křenek, Štěrba, Slaný – Kopič, Pekárek, Krajcigr (K) – Trčka, Jirsa, Vavruška – Dzierža, Mlejnek, Kouba – Šedivý, Jukl.